Ana SayfaEkonomiDünyaZelenskiy: Bu savaşı daha süratli bitirmemize yardımcı olun

Zelenskiy: Bu savaşı daha süratli bitirmemize yardımcı olun

Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy, Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) çevrim içi katılarak, bir konuşma yaptı.

Zelenskiy, konuşmasına Kiev yakınlarında 16 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazası nedeniyle duyduğu üzüntüyü lisana getirerek başlarken, vefat edenler için hürmet duruşunda bulunuldu.

Yaşanan olayı bir trajedi olarak tanımlayan Zelenskiy, bunun bir kaza olmadığını ve savaş nedeniyle olduğunu belirtti.

“Savaşın yalnızca savaş alanında değil, birçok boyutu var. Savaş vaktinde kaza olmaz, bunların hepsi savaşın sonuçlarıdır.” tabirini kullanan Zelenskiy, Rusya’ya karşı yürüttükleri çaba için daha fazla takviye talebini yineledi.

Zelenskiy, dünya önderlerine Rusya’nın yürüttüğü savaşa karşı koymak için çabuk karar alma ve Kiev’i ağır silahlarla destekleme davetinde bulundu.

“Cephaneye gereksinim duyuyoruz”

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgal etmesinin akabinde Şubat 2022’de tüm ülkeyi işgal etme teşebbüsü karşısında dünyanın tereddütte kaldığını anımsatan Zelenskiy, “Dünya bugün ve hiçbir vakit tereddüt etmemelidir” dedi.

Zelenskiy, Ukrayna’ya hava savunma sistemi dayanağının sağlanmasına da değinerek, “Ukrayna’ya hava savunma sistemlerinin tedariği, Rusya’nın bir sonraki hava ataklarını geride bırakmalı. Ukrayna’da barış ve güvenliğin tekrar tesis edilmesi, Rusya’nın öbür ülkelerdeki güvenlik ve barışa yönelik taarruzlarını geride bırakmalı. Bu savaşı biz başlatmadık fakat biz bitirmeliyiz. Bu savaşı daha süratli bitirmemize yardımcı olun” diye konuştu.

Savaşın başından bu yana hiçbir şeyin değişmediğini belirten Zelenskiy, hala cephaneye muhtaçlık duyduklarını söyledi.

Zelenskiy, bugün yaşanan uçak kazasının akabinde “Kendinizle ilgili rastgele bir güvenlik tasası hissediyor musunuz?” sorusuna, “Hayır, hissetmiyorum” formunda cevap verdi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments