Ana SayfaEkonomiDünyaUkraynalı bakan: Tahıl koridoru anlaşması uzatılacak

Ukraynalı bakan: Tahıl koridoru anlaşması uzatılacak

Gıda tedariki açısından dikkatle takip edilen tahıl koridoru anlaşması uzatılacak.

Açıklama Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov’dan geldi. Twitter hesabından açıklama yapan Kubrakov anlaşmanın 120 gün uzatılacağını belirtti. Bakan Kubrakov paylaşımında başka detay vermedi.

Kubrakov paylaşımında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın gıda krizine karşı küresel mücadelede önemli adımlar attıklarını da vurguladı.

Rus tarafından gelen açıklamalar da anlaşmanın uzatılacağı yönünde vurgular içeriyordu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 19 Kasım’da süresi sona erecek tahıl anlaşmasının uzatılmasıyla ilgili müzakerelerin sürdüğünü söylemişti.

Uzmanların konu hakkında yoğun bir şekilde çalıştığını anlatan Peskov, “Bildiğiniz gibi anlaşmaya ilişkin, temel olarak, Rus ürünlerinin de ihracıyla ilgili kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik anlaşmalardan bahsediyoruz. Birleşmiş Milletler ile yapıcı temaslar var.” diye konuşmuştu.

Peskov, Rus ürünlerine yönelik kısıtlamaları da kapsayan görüşmelerin çözüme kavuşmasını beklediklerine işaret ederek, “Tahıl anlaşmasının uzatılmasına yönelik olumlu gelişmeler var ancak önceki anlaşmaların tam olarak uygulanmasını sağlamak gerekiyor.” ifadesini kullanmıştı.

Bloomberg’in daha önce çıkan haberinde de Rusya’nın anlaşmanın yenilenmesine izin vereceği belirtilmişti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments