Ana SayfaEkonomiDünyaTeklif Meclis'e geldi: İndirimli konut kredisi taksidi için nakit kaynak aktarılacak

Teklif Meclis’e geldi: İndirimli konut kredisi taksidi için nakit kaynak aktarılacak

Meclis Plan ve Bütçe Komitesinde, Yeni Konut Finansman Programı’na ait Kamu Finansmanı ve Borç İdaresinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Ait Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sürüyor.

İlk 3 yıl makul seviyede taksit

Teklifin tesir tahliline nazaran, vatandaşların kullanacakları konut finansmanlarında, birinci 3 yıl boyunca gelirlerinin makul bir seviyesinde taksit ödemesi yapabilmelerini sağlamak ismine Hazine tarafından geri ödeme şartıyla ve yüklenici tarafından geri ödemesiz katkı sunulacak.

Yetki Cumhurbaşkanında

Düzenlemeyle program kapsamında faiz oranı/kar hissesi, vade, finansman meblağı, hane gelirine ait sınırlamalar üzere özelliklerin belirlenebilmesi için Cumhurbaşkanına yetki veriliyor. Program kapsamında uygun şartlarda sağlanacak finansman için Hazine tarafından uygun finansman enstrümanlarıyla kaynak sağlanması planlanıyor.

Verilecek krediye ait ayrıntılar

Program çerçevesinde birinci evrede 2 milyon liraya kadar 0,69; 2 milyon lira ile 4 milyon lira ortası için 0,79; 4 milyon lira ile 5 milyon lira ortasındaki krediler için 0,99 faiz oranı/kar hissesi ile finansman kullandırılması öngörülüyor.

Program kapsamında bu yıl 100 bin konut için finansman kullanılacağı varsayıldığında ve bu konutların yaklaşık yarısının bankalar tarafından esnek ödeme planı ile sunulacağı öngörüldüğünde, 50 bin konut için kullanılacak finansman için Hazine katkısı sağlanması iddia ediliyor.

İlk 3 yıl için Hazine katkısı projeksiyonuna nazaran, 2023 yılı için Hazine katkısının toplam maliyetinin 2,75 milyar lira olması bekleniyor. 100 bin konutun tamamı için Hazine katkısı alınması durumunda ise bu fiyat en fazla 2 katına çıkabilecek.

Hazine katkısının maliyetinin, 50 bin konut için 2024 yılında 8 milyar 580 milyon lira, 2025 yılına 6 milyar 890 milyon lira; 2023, 2024 ve 2025 yıllarında toplam 18 milyar 220 milyon lira olması öngörülüyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments