Ana SayfaEkonomiBankalar ve FinansTCMB Yılın İlk Çeyrek Faiz Kararını Açıkladı!

TCMB Yılın İlk Çeyrek Faiz Kararını Açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın birinci faiz kararı olan Ocak 2023 siyaset faiz oranını yüzde 9 olarak sabit tuttu.

22 Aralık 2022 tarihinde siyaset faiz oranına yönelik karar veren TCMB, beklenildiği üzere yüzde 9 oranında sabit tutmuştu. TCMB, Ocak ayına yönelik siyaset faiz oranını da yüzde 9 düzeyinde sabit tuttu.

TCMB, Ocak Ayı Siyaset Faizini Açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 yılının Ocak ayı faiz kararını yüzde 9 olarak açıkladı. Para Siyaseti Heyeti (PPK), siyaset faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 9 seviyesinde sabit tutulmasına karar verdi.

Basın duyurusunda bulunan TCMB, “TCMB, fiyat istikrarı temel emeli doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 amacına ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.” halinde bir açıklamada bulundu.

TCMB, 2022 yılının birinci üç çeyreğinde güçlü bir büyüme gerçekleştiğini lisana getirdi. Merkez Bankası, yılın son çeyreğine dair göstergeler ise zayıflayan dış talebin tesiriyle büyümedeki yavaşlama eğiliminin iç talepteki görece güçlü seyir ile telafi edildiğini açıkladı.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments