Ana SayfaEkonomiKripto ParaSynthetix (SNX) Nedir?

Synthetix (SNX) Nedir?

Synthetix (SNX) kullanıcılarına kripto para varlıklarıyla hisse senedi, değerli maden ya da metal alıp satma imkanı sunan bir DeFi(Merkeziyetsiz Finans) projesidir. Merkeziyetsiz oluşuyla geleneksel finans sisteminden ayrılmaktadır.

2017’nin Eylül ayında Kain Warwick tarafından Havven (HAV) ismiyle piyasaya sürülen proje, 2018’de Synthetix adıyla faaliyet göstermeye başlamıştır.

Projenin amacı, daha güçlü bir finansal sistem yaratarak, blokzinciri tabanlı olmayan kripto paralar ile birlikte kendi ekosistemini büyütmektir. Synthetix protokolü bunun yanında likidite sağlayıcılığı görevi de yapmaktadır. Böylece Ethereum ağında diğer blokchain’lere ait kripto paraların yanı sıra dövizler, hisse senetleri ve gerçek para ile takas işlemi yapılabilmektedir. Geleceği şekillendirebilecek olan kripto para projelerinden biri olabilir. SNX Coin, Ethereum Blockchain tabanlı bir kripto paradır.

Synthetix (SNX) protokolü, geleneksel finans sistemlerinin blok zincir teknolojisine adapte edilmesini sağlamayı ve bir merkezden yönetilmesinin önüne geçmeyi amaçlar. Geleneksel finans dünyasının en önemli enstrümanları itibari para birimleri, hisse senetleri, değerli madenler ve değerli metallerdir. Bu enstrümanlar ile işlem yapmak istediğinizde mecburen merkezi yapıya bağlı bir kuruma başvurmak zorunda kalırsınız.

Syntehtix tam da bu noktaya yoğunlaşmıştır. Syntehtix sistemi sayesinde kullanıcılar, gerçek dünyada işlem gören bu varlıklar ile aynı fiyatlarda sanal olarak işlem yapabilir. Aynı zamanda, sahiplerinin Synthetix Borsasında işlem ücretlerinin bir kısmı ile ödüllendirildikleri ve SNX tokenlerini kolayca stake edebilecekleri bir stake havuzuna da sahiptir.

Synthetix (SNX) Nasıl Çalışır?

Türev piyasaları için likidite sağlayıcı Synthetix protokolü, dayanak varlıklara sahip olmadan, ilgili varlıklar ile işlem yapılabilmesine olanak sağlar. Synth adı verilen ve dayanak varlığın eşdeğeri olan dijital varlıklar ile Ethereum platformunda, diğer blokzincirlerine ait kripto paralar, dövizler, hisse senetleri ve emtialar takas edilebilir.

Synth’ler ile desteklenen varlıkların asıllarına sahip olma zorunluluğu olmadan, eşdeğerlerine sahip olabilirsiniz.

Synthetix (SNX) sahipleri SNX bakiyelerini sentetik Dolar karşılığında kilitleyerek ek gelir elde edebilirler. Kilitlenen SNX karşılığında sUSD üretilir ve bu Synth platformda likidite sağlamak amacıyla kullanılır. Synthetix Exchange platformunda gerçekleşen takas işlemlerinin gelirleri, haftalık olarak SNX pay sahiplerine, payları oranında ödenir. Kullanıcılar ayrıca, Ethereum platformu için ikinci seviye ölçeklendirme çözümü Optimistic Ethereum üzerinde SNX kilitleyerek de pay geliri (stake) kazanabilir.

Platform üzerinde bir sentetik varlık (Synth) üretildiğinde SNX teminat olarak akıllı kontrata emanet edilir. Platform, üretilen sentetik varlıkların ve teminat varlıkların piyasa değerlerini uzman olarak adlandırılan protokoller ile takip eder. Böylece, üretilen Synth’lerin fiyatları, piyasa fiyatlarıyla eşdeğer olur.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments