Ana SayfaEkonomiDünyaSuudi Arabistan'ın petrol ihracatında sert düşüş

Suudi Arabistan’ın petrol ihracatında sert düşüş

Suudi Arabistan, küresel ham petrol piyasalarını desteklemek için OPEC+’nın üzerinde anlaştığı şartları yerine getirmek amacıyla bu ay petrol ihracatını sert şekilde azalttı.

Enerji analiz firması Kpler Ltd’nin verilerine göre, Suudi sevkiyatları bir önceki aya kıyasla Kasım ortasına kadar günlük yaklaşık 430 bin varil ya da yüzde 6 azaldı. Danışmanlık yapan başka bir firma olan Vortexa ise günlük yaklaşık 676 bin varillik bir düşüş kaydettiklerini bildirdi.

Bloomberg’e konuşan üst düzey bir yetkili OPEC’e liderlik eden krallığın birlik ve müttefikleri arasında geçen ay imzalanan anlaşmaya tamamen bağlı olduğunu vurguladı. Kpler Analisti Viktor Katona konuyla ilgili, “Suudi Arabistan art arda iki aydır sevkiyatını düşürüyor ve çok fazla kesinti yapıyor” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden tepkiyle karşılamıştı

ABD Başkanı Joe Biden geçtiğimiz ay günlük 2 milyon varillik ağır kesinti kararının küresel ekonomiyi tehlikeye atacağını ve OPEC+ üyesi Rusya’nın Ukrayna’daki sürdürdüğü savaşına yardımcı olacağını söyleyerek Riyad yönetimi ve diğer üyeleri ağır bir dille eleştirmişti. Ancak karar sonrası petrol piyasasındaki fiyat eğilimleri OPEC+’nın kararında haklılık payı olduğuna işaret etmişti.

Ham petrol fiyatları bu hafta yaklaşık yüzde 4 gerileyerek varil başına 90 dolara yaklaştı.

Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman geçtiğimiz hafta Mısır’da düzenlenen COP27 iklim zirvesinde kesintileri savunarak aşırı ekonomik belirsizlikleri dengelemek adına kesinti kararının gerekli olduğunu vurgulamış ve birliğin temkinli tavrını sürdüreceğini söylemişti.

Suudi Arabistan diğer üyelerin alınan karara uymalarını teşvik etmek için taahhüt ettiği kesintileri hızla yerine getirmenin de ötesine geçmiş ve belirlenen rakamları aşarak OPEC+’ya icraatlarıyla örnek olmayı seçmişti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments