Ana SayfaEkonomiDünyaSürdürülebilirlik İçin Teknoloji Araştırmasının sonuçları açıklandı

Sürdürülebilirlik İçin Teknoloji Araştırmasının sonuçları açıklandı

Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi açıklamasına göre, aralıksız 22 yıldır düzenlenen Bilişim Zirvesi bu yıl 24 Kasım’da gerçekleştirilecek.

Etkinlik öncesinde M2S Araştırma Şirketi tarafından “Sürdürülebilirlik İçin Teknoloji Araştırması” yapıldı. “Dünyanın gündeminde olan sürdürülebilirlikte başarıyı yakalamada en büyük etken bilişim teknolojileri olacak” tanımına dair görüşlerin sorulduğu araştırmada, katılımcıların yüzde 78,96’sı “katılıyorum”, yüzde 14,24’ü “karasızım” derken, “katılmıyorum” diyenlerin oranı yüzde 6,80 oldu.

“Günümüzde teknoloji, doğayı ve dünyayı nasıl etkiliyor?” sorusuna, yüzde 51,46 “yeteri kadar faydalanılmıyor” yanıtı verilirken, yüzde 30,42 “zarar veriyor”, yüzde 16,83 “fayda sağlıyor” cevabı alındı. “Etkisi yok” diyenlerin oranı ise yüzde 1,29 oldu.

Sürdürülebilirlik çatısında listelenen iyileştirme alanlarına teknolojinin hızlı etkisinin ele alındığı araştırmada, “Teknolojinin doğru kullanımı sizce en hızlı hangi alanı iyileştirecek?” sorusuna en yüksek oranda belirtilen iki yanıt “ekolojik denge ve karbon emisyonu” oldu. “Ekolojik denge” (yüzde 26,21) ve “karbon emisyonu” (yüzde 21,68) yanıtını, “birey güvenliği” (yüzde 18,77) ve “çevresel atıklar ve kirlilik” (yüzde 16,83) takip etti.

Günümüzde tüm dünyada geliştirilen teknolojinin sürdürülebilirlik özelinde olumlu katkısını değerlendiren katılımcılar, süreci yüzde 50,49 “henüz yolun başındayız” olarak tanımladı. “İlerleme aşamasında” diyenlerin oranı yüzde 43,04, “gelişmeler oldukça iyi durumda” diyenlerin oranı yüzde 6,47 oldu.

Dünyayı kurtaracak teknolojinin merkezinde yapay zeka yer alacak” diyenlerin oranı %69,58

“Dünyayı kurtaracak teknolojinin merkezinde sizce hangi alan/alanlar yer alacak?” sorusuna yüzde 69,58 ile en yüksek oranda verilen yanıt “yapay zeka” oldu. Ardından “nesnelerin interneti” (yüzde 47,25), “büyük veri” (yüzde 44,98), “robotik süreç otomasyonu” (yüzde 44,01), “analitik teknolojiler” (yüzde 41,42) ve “diğer” (yüzde 10,3) yanıtları alındı.

“Ülkemizde sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak bilişim teknolojilerinin hızlanmasında Türkiye’nin yol haritası, öncelikli eylemleri neler olmalı?” sorusuna yüzde 76,05 “yapay zeka yatırımının artması” cevabı alındı. Yüzde 67,31 ile “milli ve yerli teknolojilere ağırlık vermek” gerektiği belirtilirken, “5/6G’ye hızlı geçiş” diyenlerin oranı yüzde 37,86 oldu.

“Dünyayı kurtaracak teknolojinin üretiminde sürdürülebilirlik yeteri kadar ön planda değil” tanımına katılımcıların katılma oranları da alındı. Katılımcıların yüzde 60,19’u “katılıyorum” derken, yüzde 29,45’i “kararsızım”, yüzde 10,36’sı “katılmıyorum” dedi.

“Dünyaya duyarlı teknolojiler, tüketiciler tarafından artık daha çok tercih ediliyor” tanımına ise katılımcılar yüzde 43,04 “katılıyorum”, yüzde 34,63 “kararsızım” ve yüzde 22,33 “katılmıyorum” cevabını verdi.

Bilişim teknolojileri alanında gelecek öngörüsünün de sorgulandığı araştırmada katılımcılara “Gelecek 5 ila 10 yılı düşündüğünüzde, Türkiye’nin teknoloji ve bilişim alanında hangi konularda hızlı ilerleme kaydedeceğini/hangi konunun ön planda olacağını düşünüyorsunuz?” sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 29,45’u en yüksek oranda “yapay zeka” derken, “siber güvenlik” yüzde 27,51, “bulut çözümleri” yüzde 23,95 ile ilk üç sırada yer aldı.

“İletişimin ve verinin gücünü kullanmamız gerekiyor”

“Önümüzdeki 5 yılda sürdürülebilirliğe en büyük katkı sağlayacak gelişme” ise yüzde 38,19 ile “tam dijitalleşme” olarak belirtildi. Yüzde 37,86 ile ikinci sırada yer alan “elektrikli araçlar” cevabını, “kuantum teknolojileri” (yüzde 8,74) ve “blokzincir” (yüzde 8,74) takip etti.

Kamu, bilişim, akademi ve iş dünyasını 22 yıldır bir araya getiren, bu yıl “Dünya’yı Teknoloji Kurtaracak” teması ile 24 Kasım’da Fişekhane’de gerçekleştirilecek Bilişim Zirvesi’nde yaşanabilir bir dünya için yeni teknolojiler konuşulacak.

Zirve fiziksel olacak ve online kayıt yaptıranlar etkinliğe bedelsiz olarak katılabilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi Genel Müdürü Neslihan Aksun, Sürdürülebilirlik İçin Teknoloji Araştırması’nın dünyanın geleceğinde en büyük rolün teknolojide olacağını ortaya koyduğunu belirterek, “Teknoloji sayesinde dünyanın her yeri ile iletişim kurabiliyor, istediğimiz verileri toplayabiliyor, bu verileri işleyebiliyor ve anlamlı sonuçlar çıkarabiliyoruz.

Sürdürülebilirlik için teknolojinin, iletişimin ve verinin gücünü kullanmamız gerekiyor. Teknoloji, dünyayı değiştirirken kendisi de değişmek zorunda. Bu nedenle teknolojinin hem kendi dönüşümünü hem de yaşanabilir bir dünyadaki büyük rolünü her açıdan Bilişim Zirvesi’nde konuşacağız.” ifadelerini kullandı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments