Ana SayfaEkonomiKripto ParaSEC, Sam Bankman-Fried’ı Yatırımcıları Dolandırmakla Suçladı

SEC, Sam Bankman-Fried’ı Yatırımcıları Dolandırmakla Suçladı

SEC, FTX eski CEO’su Sam Bankman-Fried’ı yatırımcıları dolandırmakla suçladı ve mahkemeye verdi.

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu, FTX’in kurucusu SBF’yi gaye almayı sürdürüyor.

SEC, FTX ile İlgili Atılımlarını Artırıyor

Regülatör, hususa ait açıklamayı resmi sitesi üzerinden gerçekleştirdi.

Açıklamaya nazaran SBF, yatırımcılardan yaklaşık 1,8 milyar dolarlık fon topladı ve bu fonları saklı bir biçimde Alamede Research’e yönlendirdi.

Komisyon, öteki menkul değer kanunu ihlallerine ve sav edilen suiistimallere ait öbür kurum ve bireylere yönelik soruşturmanın da devam ettiğini vurguladı.

SEC’in şikayetine nazaran FTX, Mayıs 2019’dan bu yana yatırımcılardan 1,8 milyar dolardan fazla fon topladı. Fon toplanılanlar ortasında 90 ABD merkezli yatırımcı da yer aldı. Yatırımların 1.1 milyar dolarlık kısmının da ABD’li yatırımcılardan geldiği söz edildi.

Şikayette ayrıyeten, SBF’nin FTX’i inançlı ve sorumlu bir ticaret platformu olduğunu söyleyerek müşterileri kandırdı.

SEC’in müracaatında üç mevzu üzerinde duruldu. Bunlardan birincisi SBF’nin fonları zımnî bir biçimde Alameda Research’e aktarması olurken, ikincisi de Alameda’ya müşteri fonlarından elde edilen ve neredeyse sınırsız bir kredi limiti sağlaması oldu. Son olarak FTX’in Alameda’nın FTX’e bağlı token’lar üzere çok bedelli ve likit olmayan varlıklara yatırım yapmasından dolayı açıklanmayan risklere dikkat çekildi.

Açıklamada ek olarak, SBF’nin müşterilerden elde edilen fonları kullanarak bilinmeyen teşebbüslere yatırım yaptığı, lüks gayrimenkuller satın aldığı ve büyük siyasi bağışlar yaptığı tez edildi.

İnvesting Haber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments