Ana SayfaEkonomiDünyaScholz: Küresel tedarik zincirlerine bağımlılık büyük risk

Scholz: Küresel tedarik zincirlerine bağımlılık büyük risk

Scholz, Alman otomotiv üreticisi Volkswagen’in Aşağı Saksonya eyaletinin Salzgitter kentinde elektrikli araçlar için kuracağı fabrikanın açılışında yaptığı konuşmada, içten yanmalı motorlardan elektrikli araçlara geçişteki zorlukların farkında olduğunu belirtti.

Scholz, “180 derecelik bir dönüş ve geri dönüşün herkes için zorluklar oluşturacağını biliyorum ancak bununla güvenle yüzleşmelisiniz.” dedi.

Almanya’daki pek çok kişinin geçmişte elektrikli araçlar için bataryaları, Asya’dan istenildiği zaman sipariş edilebilecek bir tedarik parçası olarak gördüklerini ifade eden Scholz, “Kovid-19 salgını ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik acımasız saldırısı, bazı stratejik alanlarda küresel tedarik zincirlerine bağımlılığın büyük bir risk, çok büyük bir risk anlamına geldiğini açıkça ortaya koydu. Bu kesinlikle batarya hücreleri için geçerli. Bu nedenle hepinizin, burada Salzgitter’deki Volkswagen fabrikasının çalışanlarının özellikle önemli bir görevi var.” diye konuştu.

Bu arada, Volkswagen’in batarya üretimini yeni kurulan “PowerCo” şirketi yapacak.

PowerCo, elektrikli araçlar için batarya üretiminin yanı sıra elektrikli araçlar için batarya değer zincirinin tamamındaki faaliyetlerden sorumlu olacak.

2030’a kadar PowerCo, batarya iş alanının geliştirilmesi için ortaklarıyla birlikte 20 milyar eurodan fazla yatırım yapmayı ve Avrupa’da 20 bin kişiyi istihdam etmeyi planlıyor.

Salzgitter’de fabrikada üretim ise 2025’te başlayacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments