Ana SayfaEkonomiİş DünyasıSanica Isı halka arz yolunda

Sanica Isı halka arz yolunda

2022’nin sonlarına doğru şirketlerin halka arz gündemi hızlanmaya başladı.

Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’ndeki üretim tesislerinde panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları üreten Sanica Isı Sanayi de halka arza hazırlanıyor.

Halka arzla ilgili başvurusunu yapan şirket yüzde 25,9 sermaye artırımı, yüzde 3,7 ortak satışı olmak üzere şirketin yüzde 29,6’sını halka açmayı hedefliyor. Halka arzla ilgili basın mensuplarına konuşan Sanica Isı Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nesimi Fatinoğlu halka arzdan sağlanacak kaynağın yüzde 40’ını yurt dışı yatırımlarda, yüzde 30’unu net işletme sermayesi ihtiyacının karşılanmasında, yüzde 30’unu ise finansmanda kullanmayı planladıklarını belirtti.

Finansman tarafında sorunları olmadığına dikkat çeken Fatinoğlu, halka arzı kurumsallaşma açısından önemli bir aşama olarak gördüklerine dikkat çekti. Fatinoğlu, “Halka arzın, şeffaflık ve hesap verebilirlik gibi kurumsal ilkeleri daha etkin ve güçlü bir şekilde yaşama geçirmemize destek olacağına olan inanıyoruz. Ayrıca halka açılmanın özellikle yurtdışı pazarlar açısından bilinirlik ve tanınırlığın yanı sıra kredibilite açısından şirketimize değer katacağını düşünüyoruz. Bu amaçla Sermaye Piyasası Kurulu’na halka arz başvurusu yaptık” diye konuştu.

Tahsisat planlamasında aslan payı yerli bireysel yatırımcıya

Sanica Isı, 2021 yılı sonu net kârı 79,5 milyon lira olarak gerçekleşti. Faiz ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) ise 212,6 milyon lira oldu. Şirketin satış gelirlerinde yüzde 55’i ihracat gelirlerinden oluşuyor.

Şirket halka arzda tahsisatın yüzde 50’sini yerli bireysel yatırımcıya, yüzde 40’ını kurumsal yatırımcıya, yüzde 10’unun ise yabancı yatırımcılara yapılmasını planlıyor.

Sanica Isı’nın halka arzı için yola çıktıklarını belirten Fatinoğlu, grubun diğer iştirakleri için de halka arza sıcak yaklaştıklarını ifade etti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments