Ana SayfaEkonomiDünyaRusya tahıl koridoru anlaşmasının uzatılmasına onay verecek

Rusya tahıl koridoru anlaşmasının uzatılmasına onay verecek

Rusya’nın Birleşmiş Milletler’in aracılık ettiği Ukrayna’dan tahıl ve diğer tarım ürünlerinin Karadeniz’de ihracatına izin veren ve dünya gıda pazarı için hayati önemde akış sağlayan ‘Tahıl Koridoru’ anlaşmasının uzatılmasını kabul edeceği belirtiliyor.

Rusya 19 Kasım’da sona erecek anlaşmanın yenilenmesine izin verecek. Kaynaklar Rusya’nın uzatma karşılığında anlaşmaya yeni bir madde veya farklı bir ayrıntı eklenmesini talep edip etmediğine dair yorumda bulunmadılar.

Anlaşmayı İstanbul’dan yürüten kurulun sözcüsü şu aşamada onaylanacak ya da duyurulacak bir gelişme yaşanmadığını kaydetti.

İlk anlaşma 19 Kasım’da sona erecek

Temmuz ayı sonlarında Türkiye ve Birleşmiş Milletler aracılığıyla imzalanan orijinal anlaşma Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından ülkenin limanlarının abluka altına alması sonrası Ukrayna’dan deniz yoluyla yapılan ihracatın yeniden canlanmasını sağlamıştı.

Cumartesi günü sona erecek olan ilk anlaşma 120 gün için imzalanmıştı. Anlaşma taraflardan birinin anlaşmadan çekilmek ya da değişiklik istemediği sürece 120 günlük yeni bir uzatma yapılmasını öngörüyor.

Orijinal anlaşmaya paralel olarak BM, Rus gıda ve gübrelerinin engellenmeden ihracatını sağlamaya yardımcı olma sözü verdi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments