Ana SayfaEkonomiDünyaRolex'e kur ayarlaması

Rolex’e kur ayarlaması

Rolex, ABD dolarındaki güçlenme de dahil olmak üzere kur dalgalanmaları nedeniyle bu yıl Avrupa’daki saatlerinin perakende fiyatlarını ikinci kez artırdı.

Şirket, e-postayla yaptığı açıklamada, bu ayın başından bu yana, “kur dalgalanmaları nedeniyle Euro Bölgesi fiyatlarında ayarlama var” ifadesini kullandı.

Sterlin’in değer kaybetmesi nedeniyle Eylül ayında İngiltere’de de benzer bir fiyat artışı gerçekleşmişti.

Ocak ayında 13 bin 900 euro (13 bin 583 dolar) olarak fiyatlandırılan en ucuz Rolex modeli olan Rolex Daytona’nın fiyatı yüzde 5 artışla 14 bin 600 euroya yükseldi.

Bu fiyat değişikliği Rolex’in bu yıl perakende fiyatlarını ikinci kez artırdığını gösteriyor.

Ocak ayında, bazı talep edilen çelik spor modellerinin fiyatlarında yüzde 10’a kadar artış görülürken; çoğu pazarda model serilerinde fiyatlar ortalama yüzde 3,5 oranında artırdı.

Euro Bölgesi genelinde artan ekonomik zayıflama işaretleri, yükselen enflasyon ve Fen’den şahin para politikası beklentileri nedeniyle euro dolar seviyesi bu yılın başlarında paritenin altına düştü.

Rolex, yüzde 29’a yakın pazar payı ve yaklaşık 8 milyar İsviçre Frangı (7,9 milyar dolar) yıllık satışıyla en popüler lüks saat markası olarak biliniyor.

Cenevre merkezli şirket, yılda yaklaşık 1 milyon saat üretiyor ve çoğu modele yönelik talep arzı aşıyor. Bu da bazı modellerin ikincil piyasada perakende fiyatlarının üzerinde işlem görmesine neden oluyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments