Ana SayfaEkonomiPiyasalarRocket Pool Topluluğu Büyümesini Kendi Kendine Sınırlayıp Sınırlamayacağını Oyluyor

Rocket Pool Topluluğu Büyümesini Kendi Kendine Sınırlayıp Sınırlamayacağını Oyluyor

Merkezi olmayan Ethereum doğrulayıcı hizmeti Rocket Pool protokolünü yöneten seçmenler, eter stake edenin kendi büyümesine tampon koyabilecek felsefi bir teklifle boğuşuyor.

Teklif, Rocket Pool’un kazıklı eter hazinesini yönettiği bir dizi yol gösterici ilke oluşturacaktır. Rocket Pool’un onlardan biri olmasını istemeyen yazar Valdorff’a göre, bazı staker’lar Ethereum’un kendi iyiliği için fazla büyüdü.

Takma düğüm operatörü Valdorff teklifte, “Merkezi olmayan ve güvenli olmaya yönelik en iyi girişimlerimize rağmen, herhangi bir varlık gibi her zaman saldırı yüzeyi olacağını biliyoruz” diye yazdı. “Ethereum ağının güvenliğini sağlamak için yapabileceğimiz tek şey, boyutumuzu sınırlayarak tek bir başarısızlık noktası olmaktan kaçınmaktır.”

12 Şubat’ta sona erecek olan yönetişim oylamasında, kullanılan oyların büyük çoğunluğu, protokolün başarısı yerine Ethereum’un uzun vadeli sağlığına ve ademi merkeziyetçiliğine öncelik verecek yol gösterici ilkelerin oluşturulmasından yanaydı. Teklif, Rocket Pool’un “Ethereum’un istikrarını tehlikeye atmadan önce kendisine zarar verme” tercihini belirleyecek.

Rocket Pool, Ethereum için tek bir başarısızlık noktası olmaya yakın değil: Nansen’e göre, stake edilmiş eth mevduatlarının yalnızca %1,66’sına sahip, bu da %29’a sahip olan en büyük rakip Lido’nun çok altında.

Rocket Pool’a katkıda bulunanlar, topluluğun protokolü tüm hisseli eterin %22’si ile kendi kendini sınırlayabilecek ilkeler üzerinde neden oy kullanması gerektiğini açıklarken, “Etik değerlerimizi erken dönemde somut bir biçimde yakalamak, geleceğe iyi dayanmasını sağlamak için en iyisidir” dedi. , bir topluluk üyesinin önerdiği gibi.

Rocket Pool Genel Müdürü Darren Langley bir tweet’te, “Çekirdek ekip olarak, Ethereum’un güvenilir tarafsızlığını veya operasyonel istikrarını tehdit ediyorsa, @Rocket_Pool’un sınırlandırılmasını tamamen destekliyoruz.”

Kendini sınırlamaya ilişkin diğer örnekler, DAO’nun gelirinin bir yüzdesinin küçük izinsiz protokolleri desteklemek için yeniden yönlendirilmesini ve DAO’nun gelirinin ücretinin ve yüzdesinin Rocket Pool’un hisseli ETH hakimiyetinin büyümesiyle bağlantılı olarak arttığı rETH basımı için %3’lük bir ücreti yeniden yönlendirmeyi içerir. . Bu fikirler topluluk forumunda tartışıldı ancak şu anda oylanmıyor.

Oylama – geçerse – kod tabanında herhangi bir değişikliği etkinleştirmez veya yürütmezken, “bu muhtemelen koddaki bir değişiklikten daha güçlüdür.” dedi Valdorff, CoinDesk’e bir Discord mesajında. “Bu, değerleri sabitlerken ve zaman içinde görünmez bir şekilde kaymalarına izin vermeden mevcut duruma etkili bir şekilde tepki vermemizi sağlayan gelecekteki kod için bir çerçeve oluşturuyor.”

Sağlıklı Staking

Teklif, Rocket Pool’a ademi merkeziyetçi bir zihniyet empoze etme çabasıyla dört staking kategorisi tanımlıyor: “daha sağlıklı staking”, “iyi staking”, “o kadar iyi staking” ve “sağlıksız staking”.

Bir kullanıcının kendi donanımını çalıştırmasını içeren solo staking, teklif kapsamında daha merkezi olmadığı için “daha sağlıklı” olarak kabul edilirken, Rocket Pool ve diğer likit staking protokolü Stakewise “kadar iyi” kategorisine giriyor. (Stakewise daha önce kendisini %22 payla sınırlama sözü vermişti.)

Ancak Coinbase, Kraken ve Binance gibi merkezi borsalar – ve hatta en popüler likit staking protokolü olan Lido – teklif kapsamında “Ethereum’un sağlığı için ciddi şekilde tehlikeli” kabul ediliyor. Nansen’e göre, bu tür varlıkların tüm stake edilmiş eterin %55,5’ini oluşturduğu düşünüldüğünde, bu büyük bir suçlama.

En büyük hizmet olarak staking sağlayıcısı olan Lido, Rocket Pool teklifinde belirtildiği gibi “açıkça kazananın hepsini almasını hedefliyor”. “Kazanan hepsini alır”, tek bir varlığın tüm ETH staking türevleri pazarını kazandığı ve hakim olduğu kavramı ifade eder. Toplam staking varlıklarında 8 milyar doların üzerinde olan Lido, Temmuz 2022’de kendi kendini sınırlayan gelen hisse akışına karşı oy kullandı.

Lido, basın saatine kadar yorum talebini geri göndermedi.

Rocket Pool’un Discord’unda, ethstaker.cc web sitesinin koruyucusu ve aynı zamanda bir düğüm operatörü çalıştıran Superphiz, “Kendini sınırlamak uzun vadede Ethereum’a ve dolayısıyla Rocket Pool’a fayda sağlar. Kendi kendini sınırlamamayı seçmek, her iki gruba da zarar verecek ve daha az uzun vadeli finansal ödüle yol açacaktır.”

Kullanıcılar, Rocket Pool aracılığıyla kabaca 593 milyon dolar değerinde 377.000’den fazla ETH stake etti. Rocket Pool şu anda kullanıcıların stake etmesi için %4,19 APR ve kullanıcıların stake etmesi ve bir node çalıştırması için %7,29 APR sunuyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments