Ana SayfaEkonomiİş DünyasıPegasus, Blokzincir Projelerine Kapılarını Açtı..

Pegasus, Blokzincir Projelerine Kapılarını Açtı..

Pegasus Hava Yolları Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Barış Fındık, blokzincir teknolojisine her vakit açık olduklarını lisana getirdi.

Blokzincir teknolojisi, global dünyayı sarmaya ve kolaylaştırmaya devam ediyor. Tanınan teknolojinin girmediği bölüm ve platform yok denecek kadar az bir hale geldi. Şimdi tam manasıyla benimsenme kelam konusu olmasa da blokzincir teknolojisinin yaygınlaşması sürat kesmeden devam ediyor. Bu bahis hakkında Pegasus Hava Yolları Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Barış Fındık, Cointelegraph Türkiye’ye özel açıklamalarda bulundu.

Pegasus Yöneticisi, Blokzincir Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Yaygınlaşan blokzincir teknolojisi, hava yolu şirketlerinde de etkin kullanılmaya başlandı. Airports Council International, geçtiğimiz yıl yayınladığı raporda 180’den fazla ülkede 2.600’den fazla havaalanı olduğunu açıkladı. Bu kapsamda Markets and Markets, hava yolu şirketlerindeki blokzincir kullanımının 2025 yılında 1.4 milyon dolara ulaşacağını varsayım etti.

Pegasus Hava Yolları Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Barış Fındık, havaalanları ve hava yolları ortasındaki bilgi paylaşımının çok kıymetli olduğunu aktardı. Fındık, uçakların iniş vaktini, nerede duracağını, yolcu bagajlarının nereden verileceğini, kalkış yapacak uçağın hangi kapıyı kullanacağını ve gecikme olacaksa ne kadar olacağı istikametindeki bilgilerin anlık ve hakikat paylaşılması gerektiğine değindi.

Pegasus Hava Yolları Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Barış Fındık

Pegasus Hava Yolları, blokzincir teknolojisini şirket operasyonlarında ve şirket bilgilerinin paylaşımında tercih ediyor. Şirket, 6 sene evvel Sabiha Gökçen Milletlerarası Havalimanı‘nda sistemlerini bu yeni teknoloji üzerinden inşa etti.

Fındık, blokzincir halkasına her dahil olan hava yolunun, havaalanı işletmesiyle dataları kordineli ve çarçabuk paylaşabildiğine inanıyor. Hususla ilgili konuşan Fındık, şunları söyledi;

“Şirket; hava yolu tarifesini, anlık olarak seferlerine ilişkin değişen bilgileri; havayolu işletmecisi ise kapı, park konumu, inen uçağın bagajının hangi karoselden alınacağı üzere bilgileri paylaşıyor. Bu bilgiler daha sonra iç sistemlerle ve gerekirse yolcularla da paylaşılıyor. Sonuçta hem operasyonel verimlilik hem de müşteri memnuniyeti artıyor”

Pegasus Yöneticisi, Blokzincir Teknolojisine Sıcak Bakıyor

Blokzincir teknolojisi, yeni yeni gelişen ve benimsenmeye başlayan bir teknoloji olduğu için yatırımlara da muhtaçlık duyuyor. Pegasus’tan Barış Fındık, yarar ve maliyet kıyaslaması yapıldığında mantıklı gelen her teknolojiye yatırım yapmayı değerli gördüklerinin altını çizdi. Ayrıyeten Fındık, ilerleyen devirlerde yarar sağlayacak her türlü blokzincir projesine de kapılarını açtı.

Ayrıca Fındık, ileri devirlerde hava yollarının sefer ve bilet datalarının de blokzincir teknolojisiyle entegre edilebileceğine inanıyor.

Blokzincir teknolojisi, havacılıkta kimlik kontrolünü ve dijital seyahat sistemlerinin kolaylaştırılmasını sağlayabilecek bir potansiyel barındırıyor. Bu teknoloji ayrıyeten, uçuş kayıt bilgilerinin de daha emniyetli bir yapıya bürünmesine katkı sağlayabilir. Uçak kazaları ya da kaybolmaları engellemek için data takibi büyük bir kıymet taşımakta. Blokzincir teknolojisi, tam da bu noktada bir uçağa ilişkin tüm bilgilerin toplanmasına ve inançlı bir biçimde saklanmasına katkı sağlayabilecek.

Blokzincir Kullanım Örnekleri

Blokzincir teknolojisi, Pegasus dışında öbür hava yolları şirketlerinin de radarına girmiş durumda. Çalışma şartlarını güzelleştirmek ve daha verimli bir yapıya bürünmek isteyen şirketler, blokzincir araştırmalarına ağır mesai harcıyor.

Air France, British Airway, Delta Airlines, Etihah Havayolları, Luftansa üzere hava yolları şirketleri de blokzincir için kapılarını açtılar.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments