Ana SayfaEkonomiOcak’ta Hangi Altcoin Satın Alınır?

Ocak’ta Hangi Altcoin Satın Alınır?

Dünyanın önde gelen akıllı sözleşme blok zinciri olan altcoin, piyasadaki hakimiyetinden vazgeçme belirtisi göstermiyor.

Yeni yılda bu altcoin gücüyle ön planda çıkacak

2023 yılı geldiğine göre, kripto para piyasasında yeni bir güç dolaşıyor üzere görünüyor. Yılın başından beri neredeyse her kripto para ünitesi yükselişte ama dikkat çeken ikinci en değerli kripto para ünitesi Ethereum.

Ethereum’un (ETH) fiyatı 2022’de %68 düşmüş olsa da, dijital varlıklar tarihindeki en değerli olaylardan birini gerçekleştirmekle övünebilen tek kripto para ünitesidir. Eylül ayında, Ethereum geliştiricileri, mutabakat sistemini hantal ve güç ağır iş ispatı sisteminden çağdaş ve güç tasarruflu hisse ispatı formülüne kaydıran blok zinciri kodunda bir değişiklik olan The Merge’i muvaffakiyetle uyguladı.

The Merge ne kadar değerliyse de Ethereum’un fiyatına çok az şey kattı. Resmi açılışına giden günlerde kısa bir ralli oldu, lakin token yayına girdikten sonra düştü. Birleştirme, Ethereum’un gelişiminde çok değerli bir kilometre taşını temsil ederken ve gelecekte daha fazla kullanım durumunu ve yeni özellikleri desteklemesi için temel atarken, bu hareketin kullanıcılar üzerinde hemen bir etkisi veya avantajı olmadı.

Yeni bir başlangıç

Birleştirme sonrası dönemde olduğumuza göre, Ethereum, hisse ispatına geçişle gelen kimi avantajlardan yararlanmaya başlayabilir. Ethereum’un önceki ömründe, süreçlerin doğrulandığı ve yeni bilgi bloklarının oluşturulduğu adap olarak madenciliği kullanıyordu. Ancak artık madenciler yerine, Ethereum’un blok zinciri, teminat olarak hizmet etmek için fonlarını ağda ‘bahseden’ veyahut kilitleyen doğrulayıcıların kullanımıyla garanti altına alındı.

The Merge’in bir modülü olarak Ethereum geliştiricileri, fonlarını stake edenlerin onları geri çekmesini engelledi. Ethereum’un bir sonraki kısmını başlatmak için gerekli bir adımdı, lakin para çekme moratoryumunda rastgele bir bitiş tarihi olmaması, muhtemelen bazılarını staking yapmaktan caydırdı. Bu, bu yıl değişebilir.

Ethereum’un bir sonraki yükseltmesi olan Shanghai, bu baharda piyasaya sürülecek ve kullanıcıların yatırdıkları fonları çekmelerine imkan tanıyacak. Bunun kısa vadede Ethereum’un fiyatına ne yapacağına dair spekülasyonlar olsa da, uzun vadede sadece blok zincirine fayda sağlamalıdır.

Artık beşerler stake ettikleri Ethereum fonlarını istedikleri vakit çekebileceklerini bildiklerine göre, daha fazla insanın ağda stake etmesi beklenen. Sonuç olarak bu, ağı daha inançlı ve merkezi olmayan hale getirmelidir. Kriptokoin.com olarak belirttiğimiz üzere ETH, anlık olarak 1.519 dolardan süreç görmektedir.

Bir kere daha meşgul bir blockchain

Para çekme süreçlerinin başlatılması Ethereum’a gelecekte yardımcı olsa da, kısa vadede Ethereum ağının faaliyette tekrar canlanma yaşadığına dair işaretler var ve bu çoklukla fiyatlarda bir artışın habercisidir.

Ethereum’un etkinlik seviyelerine bir göz atmanın birincil yollarından biri, bir blok zincirinde oluşturulan akıllı sözleşmelerin sayısıdır. Akıllı kontratlar, geliştiriciler tarafından uygulamalar oluşturmak için kullanılan kod kısımlarıdır ve çoklukla ağ talebini belirtmek için bir ölçüm işlevi görür. Ne kadar çok akıllı sözleşme oluşturulursa, o kadar çok talep olur.

2022’nin büyük bir kısmında bu altcoin üzerinde oluşturulan akıllı sözleşmelerin sayısı dingindi. Ama Ekim 2022’den bu yana ve yeni yıla girerken, günlük olarak oluşturulan akıllı sözleşmelerin sayısında çarpıcı bir artış oldu. 2022’nin birçoklarında 25.000’den fazla sözleşmeyle bir günü zar güç kaydettikten sonra, Ethereum birçok durumda 100.000’den fazla çentik attı ve son birkaç ayda günde ortalama 50.000 oldu.

Ethereum artık kesim bedelinin %60’ından fazlasını oluşturuyor

Aktivitedeki bu artış, Ethereum’un hakim olmaya başladığı merkezi olmayan finans (DeFi) kısmında bir blok zincirinin desteklediği dolar ölçüsünü ölçmek için kullanılan bir istatistik olan toplam kilitli bedeline (TVL) de yansıdı. 2022’yi kapatmak için Ethereum’un DeFi pazar payı, yılın büyük kısmında pazar payını kaybettikten sonra kıymetli bir hareket olan yaklaşık %4 arttı. DeFi yeteneklerine sahip öbür tüm blok zincirlerinden Ethereum artık kısım kıymetinin %60’ından fazlasını oluşturuyor. Bir sonraki en yakın BNB (BNB) sadece %10 ile takip ediyor.

Ethereum’un rakipleri üzerindeki liderliğinin yalnızca önümüzdeki aylarda ve yıllarda artacağını tez edilmektedir. Geçen yılı kapatacak olan aktivitedeki artış ve ufuktaki Şanghay yükseltmesi üzere olaylarla, bu altcoin nihayet tabana vurmuş üzere görünüyor, bu da yatırımcıların uzun vadeli patlayıcı potansiyele sahip bir kripto para ünitesinden yararlanmaları için harikulâde bir vakit.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments