Ana SayfaEkonomiDünyaNovartis teknoloji atılımı için 2 birimini satıyor

Novartis teknoloji atılımı için 2 birimini satıyor

Novartis AG, son teknoloji ilaçlara yatırım yapmak için kaynak toplamaya çalışırken ana işi dışında kalan varlıkların satışını değerlendiriyor.

İsviçreli ilaç devi oftalmoloji (göz) ve solunum birimleri için seçenekleri değerlendirmeye başlarken bazı özel fonlar tarafından bu seçenekler de inceleniyor. Oftalmoloji işinin tek başına yaklaşık 5 milyar dolar getirebileceği belirtiliyor.

Novartis, son zamanlarda kârları artıran yeni ilaç türlerine odaklanmak için GSK Plc ve Johnson & Johnson gibi rakiplerini takip ediyor. Son olarak Ağustos ayında şirket Sandoz birimini şirketten ayırarak şirketi yeniden yapılandırmayı planladığını duyurmuştu.

Novartis CEO’su Vas Narasimhan birimin ayrılmasının şirketin son teknoloji ilaçlara daha iyi odaklanmasına yardımcı olacağına inandığını söylemişti.

Kaynaklar, Sandoz için süreç tamamlandıktan sonra büyük olasılıkla 2023’te oftalmoloji ve solunumla ilgili satışların başlayacağını söyledi.

Novartis’in solunum birimi, idiyopatik pulmoner fibrozdan astıma kadar değişen, solunumu etkileyen hastalıklar için ilaçlar geliştiriyor. Oftalmoloji araştırmacıları ise, hem tedbir hem de iyileştirici tedaviler üzerinde çalışıyorlar.

Şirketin solunum ve oftalmoloji alanlarındaki deneysel ilaç portföyü, kalp hastalıkları, bağışıklık, nöroloji, katı tümörler ve hematolojiden oluşan 5 temel tedavi alanından daha küçük olarak gerçekleşiyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments