Ana SayfaEkonomiDünyaKüresel piyasalarda iştahsız gün

Küresel piyasalarda iştahsız gün

Çin kaynaklı gelişmeler Asya Pasifik Borsalarını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Çin Merkez Bankası’nın yükselen enflasyona karşı uyarısı ve sert tahvil satış dalgası sonrası bankalardan likidite raporu istemesiyle MSCI AC Asya Pasifik Endeksi yüzde 1’i aşan düşüş kaydetti.

Hong Kong Hang Seng ise Çin teknoloji şirketlerinin etkisiyle yüzde 2’yi aşan değer kaybediyor. Fed üyelerinin faiz artışlarında durmayı tartışmanın erken olduğunu belirten açıklamaları sonrası Amerikan borsaları çarşamba gününü kayıpla kapadı. Vadeliler ise hafif yükselişte.

Bloomberg Dolar Endeksi iki günlük kaybın ardından toparlanma sergiliyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi üç baz puan artışla yüzde 3,72’de.

ABD 2-10 yıllık tahvil getiri farkı eksi 65 ile en son 1980’lerde görülen dip seviyelere inerek verdiği resesyon sinyalini kuvvetlendiriyor.

Kriptoda artçı sarsıntılar sürüyor

Sam Bankman-Fried’ın kripto para imparatorluğu FTX’in hızlı çöküşü kripto dünyasının farklı köşelerinde sarsıntı yaratmaya devam ediyor. Kripto para aracı kurumu Genesis’in borç verme birimi, müşterilerin para çekimlerini ve yeni kredi verme faaliyetlerini askıya aldığını duyurdu.

Şirket borç verme ve para çekme faaliyetlerinin durdurulmasına gerekçe olarak “likiditeyi aşan anormal para çekme taleplerini” gösterdi.

Genesis sabit getirili dijital varlık piyasalarında anahtar rolde bir kurum olarak görülüyordu. Müşterilerine coinlerini borç verme fırsatı sunan ürünleriyle sabit getiri vaat eden şirket ayrıca hedge fonları gibi kurumlara kripto para kredileri sağlıyordu.

Genesis’in 2,8 milyar dolar aktif kredi büyüklüğü bulunuyor. Şirket 2021 yılında ise 131 milyar dolarlık kripto kredi büyüklüğüne ulaşmıştı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments