Ana SayfaEkonomiDünyaKüresel piyasalarda "Bir veri Fed'i vazgeçirmez" sözü yankılanıyor

Küresel piyasalarda “Bir veri Fed’i vazgeçirmez” sözü yankılanıyor

St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın açıklamaları sonrası, piyasalar Fed’in enflasyonla mücadelesini agresif bir şekilde sürdüreceği beklentisi içine girerken, Borsalar ve tahviller değer kaybetti.

Büyümeye odaklı petrol ve bakır fiyatları geriledi, dolar yükseldi. ABD’de S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri bir ara yüzde 1’i aşan günlük düşüler yaşadıktan sonra kayıplarının bir kısmını telafi ederek sırasıyla yüzde 0,31 ve yüzde 0,19 düşüşle kapandı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi 7 baz puanın üzerinde yükselişle yüzde 3,76’dan kapandı.

ABD ham petrolünün varili yüzde 4,25, Brent petrolün varili yüzde 3,10 geriledi. Brent altı haftanın ardından ilk kez 90 doların altında işlem gördü. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,43 yükselişle 1.279’dan kapandıktan sonra yeni işlem gününde eksiye geçti.

S&P 500 ve Nasdaq 100 vadelileri çok hafif artıda. Asya’da Japon Nikkei 225, Hong Kong Hang Seng artıda, Çin CSI 300 ise yatay.

Asya’da Bullard’ın açıklamalarının etkisinin sınırlı kalmasında Çin’de Kovid önlemlerinin gevşetilmesine yönelik artan umutlar, Goldman stratejistlerinin Hong Kong hisseleri için tavsiye yükseltmesi gibi gelişmeler etkili oldu. Kuzey Kore’nin bu sabah kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirmesi de piyasalar üzerinde fazla bir etki yapmadı.

Bullard: Bir veri Fed’i vazgeçirmez

St. Louis Fed Başkanı James Bullard politika faizlerinin daha önce öngördüğü yüzde 4,75-5 bandı yerine artık en az yüzde 5-5,25 bandına çıkarılması gerektiğini düşündüğünü belirtti.

Öncesinde çarşamba günü değerlendirmelerde bulunan San Francisco Fed Başkanı Mary Daly faiz artışlarını sonlandırmadan önce yüzde 4,75-5,75 arasında bir noktaya ulaşmanın mantıklı göründüğünü söylemişti.

Janney Montgomery Scott LLC Sabit Getiri Stratejisti Guy LeBas, önceki hafta açıklanan beklenti altı enflasyon verisine atıfta bulunarak, “Enflasyonun bir ay düşük gelmesi savaşın sona erdiği anlamına gelmez” değerlendirmesini yaptı ve Fed yetkililerinin şahin duruşlarını bu nedenle koruduklarını öngördü. Bullard Perşembe günkü konuşmasında, Fed yetkililerinin sıklıkla dile getirdiği “yeterince kısıtlayıcı” hedefine ulaşmak için faizlerin yüzde 5-7 arasında bir noktaya ulaşması gerekeceğini ortaya koyan grafikler de sundu.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de seviye belirtmese de faiz artırımlarını sonlandırmayı desteklemek için, enflasyonun en azından yükselmeyi bıraktığını görmek istediğini belirtti. “Nihayetinde, Fed’in görevi enflasyonu kontrol altında tutmak” diyen Kashkari, bir aylık veri yüzünden radikal kararlar vermemeleri gerektiğini kaydetti.

Bu arada ABD’de mortgage faizleri yaklaşık 41 yılın en yüksek haftalık düşüşünü kaydetti. 30 yıl vadeli sabit faizli konut kredisi ortalama yüzde 6,61 ile iki ayın en düşük seviyesine indi. Bu oran geçen hafta yüzde 7,08 seviyesindeydi.

Hesaplama yöntemindeki değişikliği yansıtan mortgage faizlerindeki bu düşüşte, ABD 10 yıllık tahvil getirilerinin geçen hafta açıklanan beklenti altı enflasyon verileri ile gerilemesi de etkili oldu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments