Ana SayfaEkonomiKripto ParaKripto piyasasında şimdi de Genesis endişesi

Kripto piyasasında şimdi de Genesis endişesi

Kripto broker firması Genesis, FTX’in çöküşünün ardından “anormal para çekme talepleri” olarak tanımladığı taleplerle karşılaştıktan sonra borç verme alanında ödemeleri ve yeni kredi oluşturma işlemlerini askıya alıyor.

Geçici CEO olarak görev yapan Derar Islim’e göre para çekme talepleri, firmanın borç verme kolu olan Genesis Global Capital’deki mevcut likiditeyi aştı. Islim, Genesis’in yeni finansman sağlamak da dahil olmak üzere olası tüm seçenekleri araştırmak için danışmanlar tuttuğunu ve kredi verme işi için bir plan sunacağını söyledi.

Genesis’in spot ve türev alım satım ve saklama işlerinin “tamamen faal durumda kalacağını” söyleyen Islim’e göre, mevcut durum yalnızca borç verme işini etkileyecek.

FTX’in aniden iflasa sürüklenmesi, panik halindeki müşterilerin varlıklarını diğer platformlardan çekmek için acele etmesiyle kripto pazarlarında yayılmaya devam ediyor.

Faaliyetleri sektörün durumunu anlamak için yakından takip ediliyordu

Sektördeki pek çok kurumun karşı tarafı olarak görülen Genesis’in finansal sağlığı, sektörün gücünün bir göstergesi veya potansiyel bulaşma belirtileri açısından yakından takip ediliyordu.

Genesis, dijital varlıklarda profesyonel yatırımcılara alım satım ve saklama hizmetleri sunan en eski ve en tanınmış kripto para broker firmalarından biri olarak biliniyor.

Şirket son birkaç yılda, fonların veya diğer piyasa yapıcıların alım satımlarını karşılamak için dolar veya sanal para birimleri ödünç almalarına izin vererek, kendisini en büyük kripto para birimi kreditörlerinden biri olarak konumlandırmıştı.

Borç verme iş kolu bu yıl önemli ölçüde gerileyerek, ilk üç ayda ulaştığı 44,3 milyar dolardan üçüncü çeyrekte 8,4 milyar dolara düştü.

FTX hesabında 175 milyon dolar rehin kaldı

Genesis geçtiğimiz hafta FTX hesabının türev tarafında 175 milyon dolarlık fonunun rehin kaldığını açıklaması sonrası çatı şirketi Digital Currency Group’tan (DCG) 140 milyon dolarlık kaynak girişi sağlanacağını duyurmuştu. Firmanın kredi iş kolu daha önce de 2,4 milyar borç verdiği kripto hedge fonu Three Arrows Capital’in iflas etmesinden etkilenmişti.

Mahkeme kayıtlarına göre Three Arrows borcun ödenmesi için gerekli sermayenin yaklaşık yarısını yatırdı. DCG ödenmemiş borçların tamamını üstlendi ve iflas eden hedge fonunun en büyük alacaklısı haline geldi.

Genesis, bu yıl üst düzey yöneticilerden oluşan bir ayrılma dalgası yaşamış ve personel azaltımına gitmişti. Şirket Ağustos ayında, o zamanki 260 kişilik iş gücünün yüzde 20’si ile yollarını ayırmış ve Michael Moro’nun yerine Islim’i geçici CEO olarak atamıştı. Aynı ayın ilerleyen döneminde bir diğer üst düzey yönetici olan Noelle Acheson görevinden ayrıldığını açıklamıştı.

Satış ve ticaretten sorumlu başkan Matthew Ballensweig Eylül ayında görevinden ayrılarak danışman pozisyonuna geçeceğini açıklamış, Ekim ayında ise Risk Uzmanlığı bölümünün başındaki isim olan Michael Patchen görevde geçirdiği üç ay sonrasında ayrıldığını duyurmuştu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments