Ana SayfaEkonomiKripto ParaKripto Piyasaları Analizi: Fed Faiz Kararıyla Çarşamba Günü Bir Ekonomik Veri Dalgası...

Kripto Piyasaları Analizi: Fed Faiz Kararıyla Çarşamba Günü Bir Ekonomik Veri Dalgası Yükseldi

Bitcoin, ABD merkez bankasının Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) geniş çapta beklendiği gibi yapıp faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının ardından iki saat içinde yükseldi.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, duyuruya eşlik eden yorumlarında, bankacıların fiyat indirimlerinden cesaret aldıklarını, ancak yıllık enflasyonu %2’ye düşürme hedeflerine ulaşma konusunda kararlı olduklarını öne sürdü. Güvercin eğilimi, Fed’in son sekiz aydaki daha agresif oran artışlarının başarısının altını çizdi.

Bitcoin son zamanlarda, son 24 saat içinde yüzde bir puandan fazla artışla 23.700 doların üzerinde geziniyordu. Ether, Çarşamba işlemlerinde benzer bir sıçrama gördü. Her ikisi de son günlerde nispeten düz işlem görüyor.

(Ticaret Görünümü)

Ancak kripto yatırımcılarının Çarşamba günü dikkate alması gereken birçok başka veri vardı. ABD Çalışma Bakanlığı’nın İş Açıklıkları ve İşgücü Ciro Anketi (JOLTS), açık işlerin beş ayın en yüksek seviyesine çıktığını gösterdi. Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nün (ISM) Ocak ayı satın alma yöneticileri endeksi (PMI), önceki aya göre düştü, ancak Ocak endeksi beklentileri biraz aştı.

Her iki veri noktası da sağlam bir ABD işgücü piyasasına işaret ediyor. İstikrarlı bir şekilde güçlü olan istihdam verileri, ekonominin enflasyonu düşürecek kadar yavaşlamadığına işaret ederek Federal Rezerv’i hayrete düşürdü.

Yatırımcılar, başta Amazon (AMZN) ve Alphabet (GOOGL) olmak üzere Perşembe günü ilk işsizlik başvuruları ve çoklu kazanç raporları ve Cuma günü işsizlik verileri dahil olmak üzere önümüzdeki iki gün boyunca üzerinde düşünecek daha fazla bilgiye sahip olacak.

Üç haftadan fazla bir süredir yükselen kripto para piyasaları sakin ve dar bir aralıkta işlem görüyor. 2022’nin sonları boyunca “iyi ekonomik haberler (verimlilikteki güçlü büyüme ve sıcak bir iş piyasası) = kripto ve diğer riskli varlık fiyatları için kötü haberler”, daha çok “iyi haber = minimum fiyat eylemi” mantrasına dönüştü.

BTC’nin fiyat aralığı son 10 işlem gününde daraldı ve Ocak ayının başlarında yaklaşık %40 artışını sürdürdü. Bitcoin’in fiyatı son sekiz günde %3’ten fazla artarken, Göreceli Güç Endeksi (RSI) aynı zaman diliminde %15 düştü. Bu eğilim genellikle düşüş eğilimi olarak adlandırılır ve fiyat düşüşlerinin habercisi olabilir.

ETH’nin fiyatı düşen RSI ile birlikte düştü. Teknik bir göstergeyle birlikte hareket eden fiyatlar genellikle bir fiyat hareketini doğrulamaya yardımcı olur. ETH’nin son fiyat düşüşü, arzı azalırken meydana geldi, bu da arz ve talep hakkındaki geleneksel düşünceye aykırı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments