Ana SayfaEkonomiKripto ParaKripto Paralar İçin Değerli Düzenleme: Yakında Geliyor!

Kripto Paralar İçin Değerli Düzenleme: Yakında Geliyor!

Avustralyalı kripto para yöneticileri, Avustralya’nın sayman yardımcısının kripto paralar hakkındaki son yorumlarından sonra, tüm kripto varlıkları finansal eserlerle tıpkı kefeye koymama konusunda dikkatli olmaya çağırdı. İşte detaylar…

Avustralya’da kripto paralar hakkında değerli konuşmalar gerçekleşiyor

22 Ocak’ta Sydney Morning Herald’a konuşan Hazine Müsteşarı Yardımcısı ve Mali Hizmetler Bakanı Stephen Jones, ülkedeki kripto düzenlemesinin durumu hakkında yorum yaptı. Bir kripto borsa yöneticisine nazaran, hükümetin bu yıl sanayi ile “yakında başlayacak” bir müşavere süreci ile hangi kripto varlıklarının düzenleneceğini belirlemek için “token haritalama” tatbikatında hakikat yolda olduğunu doğruladı.

Ancak Jones, özünde bir finansal eser olduğuna inandığı bir şey için büsbütün yeni bir dizi düzenleme oluşturmaktan “o kadar da etkilenmediğini” söyledi.  Jones, “Başlamak üzere olduğumuz istişare sürecinin sonuçları hakkında evvelden karar vermek istemiyorum” dedi.   “Diğer coinler yahut öbür tokenlar, esasen yatırım ve spekülasyon için bir paha deposu olarak kullanılıyor. Onlara finansal bir eser üzere davranılması gerektiğine dair uygun bir argüman [var],” diye ekledi. Rapora nazaran, Avustralya Menkul Değerler ve Yatırım Komitesi (ASIC) ve Avustralya’nın “4 büyük” bankalarından biri olan Commonwealth Bank’ın da kripto paranın finansal eserler olarak düzenlenmesini desteklediği bildiriliyor.

Kripto yöneticileri “geniş” yaklaşım konusunda uyardı

Bununla birlikte, kripto piyasası iştirakçileri, kripto varlıklarına yönelik geniş vakitli bir yaklaşım konusunda dikkatli olmaya çağırdılar. Blockchain ve kripto varlık avukatı ve Piper Alderman Ortağı Michael Bacina şu ihtarda bulundu:

Lisanslama ve uyumluluk için açık ve kullanılabilir bir yol olmadan bir teknolojiyi finansal bir eser olarak sınıflandırmaya yönelik geniş bir yaklaşım, muhtemelen daha da fazla kripto işletmesini yurtdışına gönderecektir. Ayrıyeten daha fazla risk yaratır.

Swyftx Baş Hukuk Müşaviri Adam Percy, yaptığı açıklamalarda bu duyguyu yineledi. Percy, “İşin püf noktası, yeterli yönetilen mahallî kripto varlık işletmelerini düzenlemeden ve insanları daha az katı denetime tabi olan off-shore borsalarını kullanmaya zorlamadan tüketicileri korumaktır,” sözlerini kullandı.

“Aşırı düzenleme”, Avustralya’nın kripto alanındaki durumunu etkileyebilir

Bu ortada, kripto on-ramp sağlayıcısı Banxa’nın CEO’su Holger Arians, çok düzenlemenin Avustralya’nın kriptoda oynadığı öncü rolü “ciddi halde etkileyebileceği” konusundaki kaygılarını paylaştı. Avustralya kripto borsası BTCMarkets’in CEO’su Caroline Bowler da düzenlemeye yönelik “aşırı kuralcı bir yaklaşıma” karşı ikazda bulundu. “Bu, dijital iktisadımızı vakitle geri plana atabilir ve memleketler arası rekabet gücümüzü boğabilir,” tabirlerini kullandı.

Avustralyalı mali düzenleyiciler, düzenleyici çerçevelerini şimdi resmi olarak formüle etmediler, lakin FTX’in Kasım ayındaki erimesinin ışığında, Avustralyalı siyasetçiler ve onların global muadilleri harekete geçmenin daha büyük bir aciliyet olduğunu gördüler. Jones, FTX’in çöküşünün kripto düzenlemesi gereksinimi hakkında “şüpheye yer bırakmadığını” söyledi.

Eylül ayında, Avustralyalı kripto teşebbüsçüsü ve yatırımcı Fred Schebesta, token düzenlemesinin aceleye getirmenin kesim için problemli olabileceği konusunda uyardı. Token haritalamanın inceliklerinin net olmadığını ve Avustralya’nın “acemi” kripto sanayisinin “diğer büyük pazarlar ve onların düzenlemeleriyle ahenk sağlaması” gerektiğini de kelamlarına ekledi. Kripto lobi kümesi Blockchain Australia, o sırada tüm kripto varlıklarının finansal eserler olarak ele alınması halinde bunun kripto bölümü yatırımına ve inovasyona ziyan vereceğini ve dalla ilgili işlerin kaybına yol açacağını savunarak birebir fikirde olduğunu ortaya koydu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments