Ana SayfaEkonomiDünyaJPMorgan'dan dolar ve gelişen piyasa adımı

JPMorgan’dan dolar ve gelişen piyasa adımı

ABD’de beklentilerin altında gelen enflasyon verilerinin ardından piyasa aktörleri hisse senetleri ve dolarla ilgili pozisyonlarını gözden geçirmeye devam ediyor.

ABD’de geçen hafta açıklanan beklenti altı tüketici enflasyonu verisi, fiyat artışlarının tepe yapmış olabileceği umutlarını beraberinde getirdi.

Bu umutlar hisse senetlerine alım getirirken, JPMorgan’ın hesaplamasına göre, algoritmalara dayalı işlem yapan niceliksel hedge fonları sadece iki işlem gününde 225 milyar dolarlık hisse ve tahvil alımı yapmak durumunda kaldılar.

JPMorgan Stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou, Perşembe ve Cuma günü hisselerde 150 milyar dolar, sabit getirili varlıklarda 75 milyar dolarlık kısa pozisyonun çözüldüğünü belirtti. Ancak JPMorgan enflasyondaki bu ılımlılaşma görüntüsüne rağmen hisse senetlerindeki alım pozisyonlarını azaltmaya devam ettiğini duyurdu.

Bankanın Küresel Piyasalar Strateji Direktörü Marko Kolanovic geçen ay da benzer bir adım atmış, hisse alım pozisyonları ile tahvil satım pozisyonlarını azaltmıştı.

Kolanovic, müşterileri ile paylaştığı notta, ABD’de politika faizinin yüzde 5’e yaklaştığı bir ortamda, resesyondan kaçınmanın zor olacağını belirtti ve kurumunun geçen hafta hisse senetlerinde yaşanan ralliyi “hisse alım pozisyonlarını mütevazi şekilde azaltma” fırsatı olarak değerlendireceğini belirtti.

JPMorgan aynı zamanda dolardaki uzun pozisyonundan çıkma kararı alırken, gelişmekte olan ülke devlet tahvillerindeki ‘sat’ tavsiyesini ‘nötr’e yükseltti.

Teknoloji yatırımcısı tedirgin

Öte yandan Citigroup ABD Hisse Stratejisi Direktörü Stuart Kaiser de teknoloji hisselerinde toparlanma olması için, tahvil getirilerinde bir düşüş yaşanmasından çok daha fazlasının gerekeceğine işaret etti.

Kaiser teknoloji şirketlerinde büyüme endişeleri nedeniyle son dönem artan maliyet kısma adımlarına vurgu yaparken, geçen hafta yaşanan yükselişin devam etmesi konusunda şüpheleri olduğunu belirtti. Bu görüşü destekleyen piyasa hareketleri de söz konusu.

Yatırımcılar geçen hafta teknoloji hisselerinde kısa pozisyonları artırarak, ProShares UltraPro Short QQQ ETF’ine 658 milyon dolar para girişi gerçekleştirdiler.

Son dönemde çok sayıda teknoloji devi işten çıkarma, işe alımları dondurma gibi kararlar açıkladı. Son olarak New York Times, Amazon’un bu haftadan başlayarak yaklaşık 10 bin kişinin işine son vermeyi planladığını yazdı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments