Ana SayfaEkonomiDünyaJens Stoltenberg: Barışa giden yol, silahlardan geçiyor

Jens Stoltenberg: Barışa giden yol, silahlardan geçiyor

Stoltenberg, Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) CNN’den Fareed Zakaria’nın moderatörlüğündeki barış ve güvenliğin sağlanması bahisli panele katıldı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in savaşı kazanmasının, dünyayı çok tehlikeli ve savunmasız kılacağını vurgulayan Stoltenberg, “Çünkü o vakit otoriter önderlere verilen bildiri, milletlerarası hukuku ihlal ederek güç kullandıklarında istediklerini elde edebilecekleri olacak.” dedi.

Stoltenberg, şöyle devam etti:

“Savaşa, müzakere edilmiş barışçıl bir tahlil istiyorsak, Ukrayna’ya askeri dayanak sağlamamız gerekiyor. Tek yol bu. Barışa giden yol silahlardan geçiyor. Bu kulağa bir paradoks üzere gelebilir, lakin müzakere edilmiş bir muahedeye varmanın tek yolu, Lider Putin’i, savaş alanında kazanamayacağına ikna etmektir. Oturup müzakere etmesi gerekiyor. Bu savaşın nasıl biteceğini kimse bilmiyor lakin büyük olasılıkla müzakere masasının etrafında bitecek. Kesin olarak bildiğimiz tek şey, müzakere masasının etrafında olup bitenlerin büsbütün savaş alanındaki güce bağlı olduğu.”

Ukrayna’ya acil olarak daha fazla yardım sağlanması gerektiğine işaret eden Stoltenberg, “Rusya’yı hafife almak çok tehlikeli. Artık 200 bin asker daha seferber ediyorlar. Lider Putin, binlerce genç Rus askerini feda etme iradesini gösterdi. Artık İran da dahil olmak üzere başka otoriter rejimlere ulaşarak daha fazla silah ediniyorlar. Yeni akınlar planlıyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirak sürecini tamamlayacak”

Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya iştirakiyle ilgili bir soru üzerine, Türkiye’nin, iştirak sürecini tamamlayacağından emin olduğunu yineledi.

Türkiye’nin güvenlik dertlerinin yasal olduğunu, NATO ülkeleri içinde en fazla terör saldırısına maruz kalan ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Stoltenberg, “PKK, NATO müttefikleri tarafından ve hatta Finlandiya ile İsveç tarafından, müracaatlarından çok evvel terör örgütü olarak görülüyordu” dedi.

Stoltenberg, iki ülkenin güvenliğinin, müracaat yaptıkları periyoda nazaran çok daha ileri seviyede olduğunu belirterek, ABD de dahil olmak üzere birçok NATO ülkesinin ikili mutabakatlarla güvenlik garantisi verdiğini anımsattı.

Buna ek olarak Stoltenberg, Rusya’nın İsveç ve Finlandiya’ya saldırması halinde NATO’nun reaksiyon vermemesinin düşünülemez olduğunu, iki ülkenin davetli ülke pozisyonunda bulunduğunu tabir ederek, NATO’nun askeri yapılarına entegre edildiklerine dikkati çekti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments