Ana SayfaEkonomiİş DünyasıİTO/Avdagiç: Döviz kuru enflasyonla paralel seyir izlemeli

İTO/Avdagiç: Döviz kuru enflasyonla paralel seyir izlemeli

İstanbul Ticaret Odası (İTO) başkanlığına ikince dönem seçilen Şekib Avdagiç, Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı.

Küresel resesyonun Türkiye’ye olumsuz yansımaları olacağını belirten Avdagiç, döviz kurunun enflasyona paralel bir seyir izlemesi gerektiğini dile getirdi.

Emtiya fiyatlarında dengesizlik yaşandığını aktaran Avdagiç, “Tedarik zincirinde kopma yaşanıyor. Resesyon korkusu mevucut. Türkiye’nin önemli pazarlarında yaşanan daralma bizi de olumsuz etkiliyor” dedi.

Avrupa’daki daralmanın Türkiye’ye etkilerinin ne yönde olacağı sorusunu, “Genel anlamda 2000’li yılların başında öviz politikası vardı . Döviz fiyatı çok baskılanmıştı, o zaman ihracat da baskılanmıştı. Yurt dışına üretim yapanlar ithalatçı olmuştu, dolayısıyla bizim ortaya koyduğumuz ana yaklaşım döviz kurunun enflasona paralel bir seyir izlemesi şeklinde. Bu sağlandığı zaman ihracatçınının rekabaticiliği de sağlanmış olur. Doğal bir denge sağlanmış olur” yanıtını veren Avdagiç, önümüzdeki birkaç ay içinde bir düzelme beklediklerini dile getirdi.

“Finansman beklentisi karşılanmıyor”

Enflasyonun yüksek olduğu bir dönemde şirketlerin ihtiyaç duyduğu dış kaynak dışında enflas nedeniy işletme sermayesine de ihtiyacı duyduğunu dile getiren Avdagiç, “Finansamana erişim konusunda tüm beklentilerin karşılandığını söylemek güç. Beklnetilerin karşılandığını söylemek güç. Krediler de yatay bir seyir var” diye konuştu.

Türkiye’nin öncelikli hedefinin enflasyonun aşağı çekimesi olduğunu dile getiren Avdagiç, “Bunu yapmazsak finansman maliyeti 10 mu olmuş, 20 mi olmuş çok anlamlı değil. Evet birinci derecede dış kaynağa ulaşma var. Makul fiyatlarla ulaşma konusunda da toplum olarak herkese görev düşdüğünü düşünüyorum.Olası zamları düşünerek önden fiyatlama yapmamak gerekiyor” yorumunu yaptı.

“Vergi adaleti sağlanmalı”

Asgari ücret emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin soruları da yanıtlayan Avdagiç, öncelikli olarak çalışanlarda net -brüt makasınınlışanlar aleyhine bozulduğunu, vergi dilimlerininin çalışanların lehine düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi.

SGK üst sınırının 50 bin liraya dayandığını hatırlatan Avdagiç, “Bunun yüzoe 35’e kadar çıkan bir imiktar SGK’ya ödeniyor. Katsayı makul bir seviyeye göre ayarlanmalı enflasyona göre olmalı, askeri ücreti değil” dedi. Avdagiç, kıdem tazminatında da üst limitlerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

“Genç ve nitelikli EYT’li iş dünyasında kalmalı”

Asgari ücretin enflasyona bir etkisinin olacağını söyleyen Avdagiç, asgari ücretin enflasyon artışına göre yapılması gerektiğini ve bölgesel olması gerektiğini belirtti.

İTO üyeleri arasında EYT’lilerin yüzde 23-25 civarında olduğu bilgisini veren Avdagiç, tüm EYT’lerin emekli olması halinde nitelikli ve genç işgücü kaybı olacağını, ayrıca işverenin ciddi bir kıdem tazminatı yükümlülüğü ile karşı karşıya kalacağını belirtti.

“Bu ayrılanlarda bir ihbar süresi de olmayacağı için hemen yarın emekli olma hakkına sahip olacak” diyen Avdagiç, genç insanların emeklilik için önlerinin açılacağını, oysa bu genç ve nitelikli işgücünün, iş dünyası içinde kalması gerektiğini dile getirdi.

Avdagiç, emekli olacakların çalıştırılması ile ilgili düzenleme gerektiğine de dikkat çekti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments