Ana SayfaEkonomiİstanbul'da dışarıda yenen yemek fiyatlarında süratli artış

İstanbul’da dışarıda yenen yemek fiyatlarında süratli artış

İstanbul’da dışarıda yenen yemek fiyatlarındaki yıllık artış Ocak’ta yine üç haneli düzeylere yükseldi.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) datalarına nazaran, dışarıda yenen yemek kümesinde Ocak ayında fiyatlar bir evvelki aya nazaran yüzde 14,92 arttı. Bir evvelki yılın birebir devrine nazaran artış ise yüzde 102,47 olarak kaydedildi. Böylece Aralık ayında bu kümede görülen çift haneli yıllık enflasyonun akabinde Ocak ayında yine üç haneli enflasyon izlendi.

Dışarıda yenen yemek kümesindeki Ocak ayında gerçekleşen aylık artış besin harcamalarındaki artışı da geride bıraktı. İTO datalarına nazaran İstanbul’da besin harcamaları Ocak’ta bir evvelki aya nazaran yüzde 6,07 arttı. Besin kümesinde yıllık artış da yüzde 83,79 oldu.

Dışarıda yenen yemek kümesindeki artış genel perakende fiyatları ve toptan fiyatlardaki artışı da geride bıraktı. İstanbul’da perakende fiyatlar Ocak’ta aylık yüzde 5,94; toptan fiyatlar da yüzde 5,52 arttı.

Sektöre fiyat sabitleme daveti yapılmıştı

Ocak ayında bölüme fiyat sabitleme daveti yapılmıştı. Bloomberg HT yayınına katılan TÜRES Lideri fiyat sabitleme daveti yaptıklarını ve dalın kıymetli kısmının da buna uyduğunu söylemişti.

24 Ocak’ta katıldığı yayında Bingöl şu tabirleri kullanmıştı: Pandemide çok düşünceli bir periyot geçirdik. Pandemiden en çok etkilenen bölümlerden biriydik. Pandemi sonrasında insanların harcama parametreleri değişti. Biz hiç kestirim etmediğimiz halde iş yapmaya başladık. Yüksek enflasyonla bir arada temel mal ve besinlerde önemli artış oldu. İnsanların da çok ağır teveccühüyle birlikte büyük bir uçurum oldu. Çok lüks segmentteki lokanta ve kafeler ve alt segment kaldı, orta kesim maalesef azaldı. Alışılmış turizmi de dikkate almak lazım. Fiyatlar çok ancak çok yükseldi. Üst segment lokantalarda yer bulunmuyor, çok düzgün iş yapılıyor oralarda. Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Nureddin Nebati bir davet yaptı. Evvel marketler fiyat sabitlemeye gitti. Sonra Dolmabahçe’de iktisat paketini açıklarken tüm dallardan fiyat sabitlemesi dayanağını bekliyorum. Biz de buna karşılıksız kalamazdık. Sayın Bakanımız birebir vakitte derneğimizin Yüksek İstişare Konseyi üyesi. Biz de bu kampanyayı başlattık. Biz şunu öncelemeye başladık. Beşerler yüksek fiyatlar hasebiyle lokantalara gelmemeye başladı. Toplumsal medyada daima gündem bu. Biz de sabit fiyat daveti yaptık. Bölümün büyük kısmı de -çok şaşıracaksınız ama- buna uydu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments