Ana SayfaEkonomiKripto ParaGüney Kore Kripto Borsası Bithumb'ın Eski Başkanı Tutuklandı: Rapor

Güney Kore Kripto Borsası Bithumb’ın Eski Başkanı Tutuklandı: Rapor

CoinDesk Kore’nin Perşembe günü bildirdiğine göre, Güney Kore kripto borsası Bithumb’un eski başkanı Kang Jong-Hyun, zimmete para geçirme, güveni kötüye kullanma ve dolandırıcılık yasa dışı işlemler suçlamalarıyla tutuklandı.

Güney Koreli savcılar, yerel raporlara göre, geçen hafta Jong-Hyun’un diğer iki yöneticiyle birlikte tutuklanmasını istedi – küçük kız kardeşi Kang Ji-Yeon, halka açık iki Bithumb bağlı kuruluşu Inbiogen ve Bucket Studio’nun CEO’su da dahil.

Daha sonra, geçen hafta Perşembe günü, Yonhap’ın haberine göre, Güney Kore kripto borsasında işlem gören bir madeni paranın fiyat manipülasyonuna ilişkin soruşturmanın bir parçası olarak Bithumb ofisleri basıldı. İlgili madeni para tanımlanmadı.

Güney Kore Ulusal Vergi Servisi’nin, Bithumb ve bağlı kuruluşlarında olası vergi kaçakçılığına ilişkin ayrı bir soruşturma başlattığı bildirildi.

Kang ve diğer yöneticilerin davranışlarına ilişkin soruşturma, vergi kaçakçılığı soruşturmasından ayrıdır ve Kang ile diğerlerinin şirket parasını çaldıkları ve hisse senedi fiyatlarını manipüle etmek için komplo kurdukları iddialarına odaklanmaktadır.

Bithumb, yasal gereklilikleri karşılayamayan yaklaşık 70 yerel borsanın kapatıldığı 2021 baskısını takiben yalnızca beş Kore kripto borsasından biridir.

Son birkaç ay, Bithumb için karanlıktı. 3 Ocak’ta eski Bithumb Başkanı Lee Jung-Hoon, borsaya bağlı 100 milyon dolarlık bir dolandırıcılık yaptığı suçlamalarından beraat etti.

Aralık ayında, Bithumb’ın en büyük hissedarı Park Mo’nun, savcıların zimmete para geçirme ve hisse senedi manipülasyonu iddialarına ilişkin soruşturmasında şüpheli olarak adlandırılmasının ardından Güney Kore’deki evinin önünde ölü bulunduğu bildirildi. Yerel basın, kendi canına kıydığını bildirdi.

Bithumb, CoinDesk’in daha fazla yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Kang Jong-hyun veya avukatlarına yorum için ulaşılamadı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments