Ana SayfaEkonomiDünyaGoldman Sachs'tan Çin tahminlerinde olumlu revize

Goldman Sachs’tan Çin tahminlerinde olumlu revize

Çin’in ekonomisinde karşı karşıya olduğu en büyük iki risk olan Kovid kısıtlamaları ve emlak sektöründeki ani gerileme büyümede gelecek yıl toparlanmaya ilişkin iyimserliği besleyerek ekonomistlerin bazı kritik tahminlerinde iyileştirmeye gitmelerine neden oldu.

Goldman Sachs, Çin’in gayri safi yurt içi hasıla büyümesinin ekonominin baharda sıfır Kovid stratejisinden çıkışın ilk olumsuz etkilerinden kurtulması sonrası 2023’ün ikinci yarısı ve 2024’ün başlarında toparlanacağı belirtildi.

Australia & New Zeland Banking Group (ANZ) da Çarşamba günü yaptığı açıklamada gelecek yıl için büyüme tahminini yüzde 5’in üzerine çıkardı. Morgan Stanley ise bu hafta tüketici harcamalarında bir artış öngördü.

Değişen Kovid kısıtlamaları ve gayrimenkul sektörüne destek etkili oldu

Pekin yönetiminin Kovid kontrol kurallarını hafifleterek yeniden belirlemesi ve geçtiğimiz hafta gayrimenkul finansmanına yardımcı olmak için kapsamlı bir önlem paketi sunmasından bu yana Çin’in görünümüne olan güven arttı.

Yapılan hamlelerin özellikle Çin’de şu anda artan Kovid vakaları göz önüne alındığında büyümeye hemen bir destek vermesi pek olası olmasa da tüketim üzerindeki baskıyı azaltmaya ve emlak piyasasında yaşanan düşüşe bir taban hazırlamaya yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Bloomberg’in Küresel Başekonomisti Tom Orlik Yeni Ekonomi Forumu’nda yaptığı açıklamada, “Son birkaç gün bazı beklenmedik iyi haberler getirdi. 2023 için görünüm birkaç gün önce göründüğünden biraz daha parlak duruyor” ifadelerini kullandı.

Tahminler yukarı yönlü revize ediliyor

Bloomberg Ekonomi Çin’de bu yıl yüzde 3,5 ve 2023’te yüzde 5,7 olarak öngördüğü büyüme tahminlerinde yukarı yönlü artış riski gördüğünü belirtti.

ANZ gelecek yıl için yüzde 4,2 olan büyüme tahmini yüzde 5,4’e yükseltti. Morgan Stanley de bu yıl yüzde 1,7 civarında gerçekleşeceğini öngördüğü özel tüketimin önümüzdeki yıl yüzde 7’ye yükselmesini beklediğini açıkladı.

Goldman’ın ekonomistleri, Çin’in Nisan ayında yeniden açılmaya başlayacağı varsayılan senaryoda, yıllık bazda çeyreklik büyümenin ikinci çeyrekteki sadece yüzde 2’den gelecek yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 10’a çıkacağını öngördü.

Hui Shan liderliğindeki ekonomistler Perşembe günü geçtikleri bir notta, bunun, bu yıl beklenen yüzde 3’ten toparlanarak 2023’te büyümenin yüzde 4,5 olmasına yardımcı olacağını yazdı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments