Ana SayfaEkonomiPiyasalarEuro Bölgesi Enflasyon Dataları Açıklandı

Euro Bölgesi Enflasyon Dataları Açıklandı

Euro Bölgesi 2023 Ocak yıllık enflasyon oranı yıllık yüzde 8,5 ve aylık yüzde -0,4 olarak açıklandı.

Bugün açıklanan Euro Bölgesi enflasyon oranları dikkat çekti. ABD tarafından faiz kararının alınacağı gün açıklanan Euro Bölgesi enflasyon oranı, yıllık bazda yüzde 8,5 olarak açıklandı.

Euro Bölgesi 2023 Ocak Enflasyon Rakamları

Euro bölgesi yıllık enflasyon oranı, Kasım’da aylık yüzde 0,1 ve Aralık’ta aylık yüzde 0,4 oranında düşüş yaşamıştı. Ocakta’ta aylık enflasyon yüzde -0,4 olarak açıklandı. Aralık ayında yıllık oran beklenti düzeyinde kalmıştı. Aralık ayında beklentiler yıllık yüzde 9,2 olurken, açıklanan da birebir oranda oldu.

Euro Bölgesi Ocak ayı yıllık enflasyon oranı ise yüzde 8,5 olarak açıklandı. Beklentilerin 9,0 olduğu durumda, bu açıklanan oran piyasaya umut aşıladı.

Küresel iktisatta yaşanan şiddetli süreçler, enflasyon artışlarını ve alım gücü düşüklüğünü de beraberinde getiriyor. ABD tarafından başlatılan sıkılaşma, resesyon telaşlarını de gündeme getirmişti. ABD’nin faiz kararlarında sakinleşmeye gidecek olması, enflasyon bilgilerinin düşüş istikametli hareket edeceğini düşündürttü. Bu kapsamda Euro Bölgesi, yıllık enflasyon datalarının düşmeye başladığının sinyalini vermiş oldu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments