Ana SayfaEkonomiDünyaEsnek çalışma dönemi sona mı eriyor?

Esnek çalışma dönemi sona mı eriyor?

Linkedin tarafından yayınlanan yeni verilere göre, platformdaki uzaktan çalışılan iş ilanlarının miktarı düşüyor.

ABD’de uzaktan pozisyon ilanların payı, ilanların yüzde 20’siyle zirveye ulaştığı Nisan ayından bu yana 5 puan azaldı.

Linkedin EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) ve LATAM (Latin Amerika) Bölge Müdürü Josh Graff CNBC’ye verdiği demeçte, “Bu oran, pandemi öncesi ortalama yüzde 2 olarak gerçekleşen seviyenin hâlâ çok üstünde olsa da, çalışanların istedikleriyle katı bir zıtlık oluşturuyor. Profesyoneller artık işyerinde esnekliğe çok değer veriyor. Esneklik, beceri geliştirme ve iş-yaşam dengesi ile birlikte ücretlendirmeden sonra çalışanlar için en önemli öncelikler arasında listeleniyor” diye konuştu.

Linkedin’in verilerine göre, ABD’deki uzaktan çalışma işlerindeki düşüşe rağmen, bu ilanlar Eylül ayı itibariyle toplam başvuruların yarısından fazlasını oluşturmaya devam ediyor.

Araştırma, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin benzer bir model izlediğini gösteriyor. İngiltere’de uzaktan işler, iş fırsatlarının yüzde 14,6’sını oluşturuyor; ancak toplam başvuruların yüzde 20,2’sini oluşturuyor. Hindistan’da uzaktan iş pozisyonları toplam açık iş pozisyonlarının yüzde 11,3’üne denk gelirken bu pozisyonlara yapılan başvurular yüzde 20,3’e ulaşıyor.

Şirketler neden eski çalışma sistemine geri dönüyor?

Linkedin tarafından yapılan araştırma, uzaktan iş imkânı verilerinin yanı sıra uzaktan pozisyonların azaltılmasının sebebinin ekonomik durum ile bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor.

Ankete katılan yöneticilerin yüzde 68’i, ekonomik istikrar ve yaklaşan resesyon konusundaki belirsizliğin devam ettiğini ve bu durumun esnek çalışmaya yönelik kaydedilen ilerlemenin en azından bir kısmını geri vermeye zorlamasından endişe duyduklarını kaydetti.

Graff, “Dünya çapında, işe alımların yavaşladığını ve şirketlerin ekonomik belirsizlik nedeniyle işe alımları dondurduğunu ve iş liderlerinin maliyetleri yönetmek ve üretkenliği artırmak için yoğun baskı altında olduğunu görüyoruz” dedi.

Yönetici öncelikleri değişti

Ankete göre, çalışanların mevcut ekonomik çalkantıdan negatif etkilendikleri tek şey esnek çalışma koşulları değil. Yöneticilerin yüzde 74’ü beceri geliştirmenin arka planda kalması gerekebileceğini söylerken, yüzde 75’i çalışanların konforunun daha az öncelikli olacağını belirtti.

Linkedin tarafından yapılan ankete en az 1 bin çalışanı bulunan, yıllık cirosu minimum 288 milyon dolar olan şirketlerden 3 bin yönetici katıldı.

Şirketlerin esnek çalışma gibi avantajları azaltmasının kendilerine yardımcı olacağını düşündüklerini öte yandan bunun uzun vadeli ciddi sonuçlarının olabileceğinin altını çizen Graff “Uzaktan ve esnek çalışmadan vazgeçen şirketler, çalışanın motivasyonunu düşürme ve onları daha çekici seçenekler sunan rakiplere itme riskiyle karşı karşıya. Esneklik, giderek işletmeler için bir hayatta kalma meselesi haline gelecek” diye konuştu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments