Ana SayfaEkonomiEgeli endüstriciler beklentilerini sıraladı: Kurda istikrar, enflasyonda düşüş, finansmana erişim

Egeli endüstriciler beklentilerini sıraladı: Kurda istikrar, enflasyonda düşüş, finansmana erişim

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)’nun klasik ekonomik kıymetlendirme anketi yayınlandı. EBSO Lideri Nadir Yorgancılar’ın Ocak ayı meclis toplantısında sonuçlarını açıkladığı ‘Ekonomik Kıymetlendirme Anket Tahlili 2022 yılı Gerçekleşme ve 2023 Yılı Birinci Yarı Beklentileri anketini yanıtlayan Egeli sanayicilerin %53’ü 2023’ün birinci yarısında ekonomik şartların daha berbat gideceğini öngördü.

OSBÜK Genel Sekreteri Fatih Sosyal’ın konuk olduğu EBSO Ocak ayı meclis toplantısında açıklanan anket sonuçlarına nazaran 2023’ün birinci yarısında ‘ekonomik şartlar daha âlâ olacak’ diyen sanayicilerin oranı %26’da kalırken 2022’de talep ettiği ölçüde ve uygun maliyetle kredilerden faydalanabilen Egeli sanayicilerin oranı ise %27 olarak gerçekleşti.

Bu soruya %73 oranında endüstricinin hayır cevabı verdiği görüldü. %44 endüstricinin 2022’de hükümetin sağladığı takviyeleri yetersiz bulduğunu açıkladığı ankette dayanaklar kısmen kâfi diyen endüstricinin oranı %33’de kaldı. Bu soruya %20 endüstrici çok yetersiz karşılığını verirken takviyeleri kâfi bulan sanayicilerin oranı %3 olarak gerçekleşti.

2023’ün birinci yarısında iktisatta beklentiler kötümser

Anketin çarpıcı sonuçlarından birini de 2023’ün birinci yarısında iktisadın şartlarına ait beklentiler sorusuna verilen cevap oluşturdu.

Bu soruyu yanıtlayan %53 endüstrici daha makûs olmaya devam edecek, %26 oranında endüstrici düzgünleşme başlayacak, %19 endüstrici daha da berbat olacak %2 oranındaki endüstrici ise çok daha âlâ olacak cevabını verdi. Anketin yatırımlarla ilgili sorusunu yanıtlayan sanayicilerin %42’si 2023’ün birinci yarısında yatırım planlarını hayata geçireceğini belirtirken hayır cevabını veren sanayicilerin oranı %58 oldu.

2023’ün birinci yarısında %47 oranındaki endüstrici kurlardaki istikrarsızlığı, %20’si dış talepte, %18’i ise iç talepte yavaşlamayı risk olarak gördüğünü tabir etti. Egeli endüstricinin hükümetten birinci üç beklentisi ise sırasıyla döviz kurlarından istikrarın sağlanması, enflasyonun düşürülmesi ve finansman temini oldu.

blank

Sanayi parseli ıstırabı devam ediyor

EBSO Lideri Seçkin Yorgancılar, kentte yaşanan sanayi parseli sorununa dikkat çekerken iktisatta yaşanan sorunların iş dünyasını huzursuz etmeye devam ettiğini söyledi. Finansmana erişimde yaşanan zorluklara değinen Yorgancılar, dolar kurunun 20-21 TL düzeyine gelmesi gerektiğini söyledi.

Yorgancılar, “Aylardır devam eden Dolar üzerindeki baskı, ihracatçıları güç durumda bırakmaktadır. 4 aylık oluşan enflasyon artışı hesabına nazaran; Dolar kurunun 20-21 TL civarında olması gerekmektedir” dedi. Mecliste konuşan sanayicilerin kurlarda yükseliş beklediğini lisana getirdiğini hatırlatan Yorgancılar, “Enflasyon olmasa kur artışı olmayacak. Bizdeki asıl düşünce enflasyon. Enflasyonu düşürmek zorundayız” diye konuştu.

2001 krizini anımsatan EBSO Meclis üyesi Remzi Peköz, ekonomik ve toplumsal mevzularda artan ıstıraplara vurgu yaparak döviz kurunda üst taraflı ani bir hareket olabileceği ihtarında bulundu. Meclis üyesi Mehmet Karahaliloğlu da kredi mevduat oranının %120’lerden %80’lere gerilediğini belirterek, “3 kamu bankasını çıkardığınızda oran %30. İktisatta inanç ögesi çok değerli. Bunu kaybetmememiz lazım” diye konuştu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments