Ana SayfaEkonomiDünyaDünya Kupası tarihinin en maliyetli organizasyonu

Dünya Kupası tarihinin en maliyetli organizasyonu

 2022 Dünya Kupası 220 milyar dolar ile dünyanın en yüksek maliyetli Dünya Kupası olarak Katar’da gerçekleştirilecek.

İlk kez Haziran-Ağustos ayları arası ayları haricinde bir dönemde gerçekleşecek olan organizasyona ilk defa bir Orta Doğu ülkesi ev sahipliği yapacak.

Turnuvaya ev sahipliği yapacak Katar’ın 4. çeyrekte daha yüksek tüketim, daha fazla kamu harcaması ve hizmet ihracatı yoluyla büyüme ve ödemeler dengesi tarafında pozitif etkilenmesi bekleniyor.

Dünya Kupası’nın en belirgin etkisinin yabancı ziyaretçiler tarafından gelmesi beklenirken tahminler organizasyon esnasında ülkeyi 1,2 milyon ile 1,7 milyon arası yabancı turistin ziyaret edeceği yönünde.

Böylece Körfez ülkeleri arasında 2019 turist sayısını geçen iki ülke Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri olacak.

Tahminler Katar’a gelecek ziyaretçi sayısının Katar nüfusunun yüzde 40’ına karşılık geleceğini gösteriyor. Bu rakam geçtiğimiz yıllarda Rusya için 2,5, Brezilya için ise yüzde 0,7 olarak gerçekleşmişti.

Dünya Kupası’nda elde edilmesi beklenen kârların en kayda değer şekilde otel harcamalarına yansıması bekleniyor. Turnuva ile ilgili rezervasyonların 4. çeyrekte ortalama 467 milyon doları bulacağı öngörülüyor. Bunun yanı sıra ülkede Dünya Kupası için 100’den fazla otel inşa edildi.

Turnuvadan önemli derecede gelir elde etmesi beklenen sektörler arasında toptan ve perakende satış, sanat, eğlence ve rekreasyon, sağlık ve güvenlik hizmetleri yer alıyor.

Organizasyonun ekonomik getirisinin ülkenin karşılaşacağı nüfus artışı, talep baskısı, yükselen enflasyon trendi ve artan LNG ihtiyacı gibi yan etkiler karşılayabilecek seviyede olduğu belirtiliyor.

Dünya Kupası’nın hazırlık süreci ve etkinliğin kendisinin Katar’ın ekonomik büyümesini 2021 yılındaki yüzde 1,5 seviyesinde yüzde 5,2 seviyesine çıkarması bekleniyor. 4. Çeyrek büyümesinin ise 2012-2019 yılları arasındaki yüzde 3 ortalamasının üzerine çıkara yüzde 5,3 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments