Ana SayfaEkonomiDünyaDönmez: Türkiye enerji krizinde pozitif yönde ayrıştı

Dönmez: Türkiye enerji krizinde pozitif yönde ayrıştı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bloomberg HT sponsorluğunda Antalya’da 12’ncisi gerçekleşen Türkiye Enerji Zirvesi’nde konuştu. Dönmez, dünyada enerji krizi yaşanırken Türkiye’nin pozitif yönde ayrıştığını söyledi.

Dönmez ‘in konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

Türkiye’nin enerji merkezi olması fikri bir anda ortaya çıkması. Enerji merkezi olma hedefini uzun zamandır dile getiriyoruz. Türkiye’nin son 2 yılda enerjide yaşadığı dönüşümün bugün meyvelerini hep birlikte topluyoruz. Dünyanın tedarik ve enerji sıkıntısı çektiği bir dönemde, Türkiye bu anlamda diğer ülkelerden pozitif yönde ayrışmış durumda. Türkiye hem altyapısı hem de gaz piyasalarıyla doğal gaz merkezi olmak için bütün enstrümanlara sahiptir. Enerjide öngörülebilirliğin azaldığı bir döneme girdik. Doğalgazda yoğun bir enerji diplomasisi yürütüyoruz. Bütün çalışmalarımız planlanan takvime uygun bir şekilde ilerliyor. Türkiye Yüzyıl’ını inşallah Yüzyılın Enerjisiyle aydınlatacağız. Yüzyılın Enerjisiyle gelecek nesillere daha müreffeh bir Türkiye’nin anahtarını sunacağız. Bunu hep birlikte başaracağız inşallah.

TENMAK yakın zamanda Hidrojen Teknolojileri ve Yakıt Pilleri ile Karbondioksit Tutma ve Yönetimi alanlarında iki proje desteği çağrısına çıkacak. Hedefimiz net. 2030’da 2 GW olacak elektrolizör kapasitemizi 2053 yılında 35 kat artırarak 70 GW’ye çıkaracağız. Öte yandan, 2035 yılına kadar da hidrojen üretim maliyetini de 2,4 dolardan 1,2 doların altına düşürmeyi hedefliyoruz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments