Ana SayfaEkonomiİş DünyasıCrypto.com, Kripto Bankacılığı Krizi Karşısında Fiat Rampalarını Sürdürmek İçin Mücadele Ediyor

Crypto.com, Kripto Bankacılığı Krizi Karşısında Fiat Rampalarını Sürdürmek İçin Mücadele Ediyor

Dijital varlıklar sektörü, kripto dostu Silvergate Bank’ın çöküşüyle ​​birlikte bir bankacılık krizinin ortasında ve Crypto.com bağışlanmadı.

Singapur merkezli borsa, daha önce bankacılık ortaklarıyla olan sorunlar nedeniyle USD mevduat kabul etme yeteneğini kaybetmiş olan Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki (EEA) kullanıcılara yalnızca Euro cinsinden bankacılık hizmetleri sunabiliyor.

Herhangi bir kripto borsası için, yeterli fiat çıkış rampalarını sürdürmek, likidite sağlamanın anahtarıdır ve dijital varlık fiyatlarının yükselme kabiliyetini etkiler. Piyasa analistleri, Ocak ayında Bitcoin fiyatlarındaki %10’luk düzeltmeyi Binance’in USD transferlerini durdurmasına bağladı.

Dünyanın yalnızca bir yerindeki kullanıcılara ve ardından kripto için çok daha az likit bir para birimi olan Euro’ya hizmet verme yeteneğine sahip bir borsa (çoğu kripto ticaret çifti USD cinsindendir), likiditesi hakkında gündeme gelen sorular olacaktır.

blank
(Crypto.com Uygulaması Ekran Görüntüsü)

Bir Crypto.com sözcüsü, “EUR itibari para cüzdanı hizmet sağlayıcımız, son zamanlarda tek euro [ödeme alanı (SEPA) sistemi] aracılığıyla AEA sakinlerine erişimi azalttı” dedi.

Sözcü, “SEPA’nın amaçlanan amacı, AEA içindeki ağ katılımcıları arasında yerel sınırsız transferleri kolaylaştırmak olduğundan, bu hizmet sağlayıcı aracılığıyla EUR para yatırma/çekme işlemleri AEA’da ikamet etmeyenler tarafından kullanılamaz” diye ekledi.

Güvenilir bir ortak bulmak zordur

Tüm bunlar, Crypto.com’un iki bankayla olan ilişkisi ve kripto endüstrisindeki daha geniş serpinti nedeniyle türbülansla karşı karşıya kalmasıyla ortaya çıkıyor.

Crypto.com’un önceki bankacılık ortağı, Birleşik Krallık ve Litvanya’da lisanslara sahip olan Transactive Systems idi. Aynı zamanda ülke için piyasa denetçisi rolüne de sahip olan Litvanya Merkez Bankası, kara para aklamayı önleme yasalarının “ciddi ihlalleri” nedeniyle şirkete Ocak ayında sanal para birimleriyle uğraşmayı bırakmasını emretti.

Bloomberg, Transactive’in ABD Adalet Bakanlığı tarafından -kendisini “ulusötesi bir suç örgütü” olarak adlandıran- posta dolandırıcılığı planları için ödemeleri işleme koymakla suçlanan, Vancouver merkezli bir ödeme işlemcisi olan PacNet’in ürünü olduğunu bildirdi.

Şirketin dört yöneticisi ABD’de posta dolandırıcılığı ve kara para aklamayla suçlandı. Şirkete ev sahipliği yapan Britanya Kolumbiyası’ndaki eyalet makamları, bir hukuk müsadere davası yoluyla yöneticilere ait 17 milyon Kanada Doları’nın (12,31 milyon ABD Doları) üzerinde mülküne el koymaya çalışıyor.

Crypto.com, ABD merkezli bankacılık ortağı Metropolitan Commercial Bank, Yönetim Kurulu tarafından yapılan incelemenin ardından Ocak ayında kripto endüstrisinden çıktığında USD itibari para mevduatı alma yeteneğini kaybetti.

Borsa, kullanıcılara kredi kartıyla kripto satın alma olanağı sunmaya devam ediyor ve Eylül ayında yeni kullanıcılar için ilk hafta için ücretlerden feragat etmeye başladı.

Crypto.com’un bir sözcüsü, yalnızca bir “çeşitlilikle” çalıştığını söyleyerek borsaya özel bankacılık ortaklarının adını vermeyi reddetti. Yeni bir ödeme sağlayıcısına geçişin 25 Ocak’ta tamamlandığını söylediler.

Zincir üstü veriler sağlıklı mevduatları gösteriyor

Blockchain analitik platformu Nansen’den alınan veriler, Crypto.com para biriminin 3,6 milyar dolarlık bir döviz bakiyesine ve 776 milyon dolarlık bir stablecoin bakiyesine sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca geçen hafta 248,8 milyon dolarlık pozitif bir net akış gördü.

Şu anda, Crypto.com’un borsa belirteci olan CRO için 297 aktif adres var, platformdaki ilgili güçlü kullanıcı tacirlerinin sayısı için bir proxy (takas belirteci sahipleri, işlemlerde ücret indirimi alıyor).

Bu sayı, Ocak ortasında mini boğa piyasası sırasında yaklaşık 1100’den ve borsanın Ulusal Basketbol Birliği’nin Los Angeles Lakers arenası için sponsorluk hakları satın aldığında 10.000’den düştü.

CRO, son 30 günde %16 ve bir önceki yıla göre %82 düştü.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments