Ana SayfaUncategorizedÇin, devlet sermayeli dijital varlık platformu kuruyor 

Çin, devlet sermayeli dijital varlık platformu kuruyor 

Kripto para piyasalarına olan katı tavrı ve yasaklarıyla öne çıkan Çin, devlet denetiminde olacak dijital varlık platformuyla bir prensip daha imza atmaya hazırlanıyor.

Çin’de NFT ticaretinin epeyce tanınan olduğu bilinirken artık bu kesim devlet tarafından sıkı biçimde denetlenecek olan bir platform kurularak denetim altına alınmaya çalışılacak. 

Ülkedeki mahallî kaynakların bildirdiğine nazaran ulusal NFT pazar yerinin açılışı resmi olarak 1 Ocak’ta başşehir Pekin’de gerçekleşecek. Pazar yeri ikisi devlete ilişkin olan 3 kuruluş tarafından işletilecek. Bunlar; China Technology Exchange, Arka Exhibitions China ve özel kuruluş Huban Digital olarak raporlandı. 

Çin Dijital Varlık Ticaret Platformu olarak isimlendirilecek olan pazar yerinde NFT geliştiricilerinin dijital telif hakları ve mülkiyet hakları üzere süreçleri yapılacak olup bunun yanında NFT varlıklarının alım satımı da gerçekleşecek. Böylelikle düzenlenmiş bir platform aracılığıyla yapılacak NFT ticaretinde varlıkların spekülatif yollarla çok fiyatlanmasının da önüne geçilmesi hedefleniyor.

Çin’de NFT’lerin kripto ile alımı satımı yasak

NFT varlıkları, son yıllarda Çin’de tanınan hale gelse de öbür ülkelerden farklı kriterlere sahip. Örneğin, Çin’de NFT’lerin kripto para ile alım satımı yasak. Ayrıyeten NFT olarak anılmayan bu varlıklara ülkede dijital koleksiyon deniyor. 

Geçtiğimiz ay ise Çin’de dijital koleksiyonlar için kıymetli bir mahkeme kararı verildi. Çin Mahkemesi, dijital varlıkların e-ticaret sitelerinde ticarete mevzu olan eserlerle misal mülkiyet hakkında sahip olduğu kararını verdi. Bu gelişme, Çin’de dijital koleksiyonların korunması açısından bir dönüm noktası olarak yorumlandı. Aktüel durumda ise Çin, NFT’ler için yeni bir benimseme adımı atarak, dalın gelişiminde değerli bir rol oynayabilecek pazar yerini hayata geçiriyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments