Ana SayfaEkonomiDünyaBofA: Yatırımcıların yüzde 92'si stagflasyon bekliyor

BofA: Yatırımcıların yüzde 92’si stagflasyon bekliyor

Bank of America’nın gerçekleştirdiği son fon yöneticisi anketine göre yatırımcılar enflasyonun gelecek yıl düşmesini bekliyorlar, ancak bunun Fed’in faiz indirimleriyle aynı zamana denk geleceğini düşünmüyorlar.

4-10 Kasım tarihleri arasında toplamda 790 milyar doları yöneten 272 fon yöneticisi arasında yapılan ankete göre yüzde 85 ile rekor oranda yatırımcı enflasyonun önümüzdeki 12 ayda düşeceğini öngörüyor.

Yatırımcıların yüzde 92’si stagflasyon öngörüyor

Bankanın stratejistlerinden Michael Hartnett’in geçtiği bir bilgi notuna göre yine de katılımcıların yüzde 92’si hala bir stagflasyon senaryosunun gerçekleşeceğini öngörüyor. Stagflasyon kavramı büyümenin yavaşlamaya devam etmesine rağmen enflasyonun ortalamanın üstünde kalmayı sürdürdüğü senaryolar için kullanılıyor.

Anket ayrıca, yatırımcıların çoğunluğunun Fed’in faiz artışlarını merkez bankasının tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan kişisel tüketim harcamaları endeksi ancak yüzde 4’ün altına düştüğünde durdurmasını beklediğini gösterdi. Eylül ayı için bu veri yüzde 5,1 olarak gerçekleşmişti.

Geçen ay iki yılın en düşük seviyesini gören küresel hisse senetleri, o tarihten bu yana enflasyondaki düşüşün Fed’in agresif bir tempoda faiz artırmayı durdurmasına yol açacağı iyimserliğiyle yükselmişti.

Ancak bazı stratejistler, merkez bankası yetkililerinin fiyatlarda anlamlı bir düşüş olana kadar daha fazla artış olabileceğine dair sinyaller vermesi nedeniyle, böyle bir konuşmanın erken olduğu konusunda uyardılar.

Durgunluk beklentisi Nisan 2020’den beri en yüksek noktada

Piyasada yaşanan aşırı düşüş beklentisi ve yatırımcıların durgunluk beklentilerinin Nisan 2020’den bu yana en yüksek seviyede olmasıyla Hartnett, S&P 500 için mevcut seviyenin yüzde 4 üzerinde 4 bin 100 puan üzeri için satış tavsiyesi verdi. Ankete göre karamsar görünüm fon yöneticilerinin portföylerini yüksek nakit ve düşük hisse senedinden oluşturduklarını gösteriyor.

BofA’nın bölgesel anketi, fon yöneticilerinin son rallinin sakinleyeceğini düşünmelerine rağmen Avrupa hisse senetlerinde yükseleceğini düşündüklerini gösterdi.

Ankette öne çıkan diğer noktalar şunlar oldu:

Yatırımcılar, en büyük kuyruk riskleri (gerçekleşme ihtimali yüzde 0,5’ten küçük riskler) olarak kalıcı yüksek enflasyonu, kötüleşen jeopolitik durumu, şahin merkez bankalarını, derin bir küresel durgunluğu ve sistemik bir kredi krizini gördüklerini belirttiler.

Katılımcılar, tahvil getirilerinin anket tarihinde ilk kez önümüzdeki 12 ayda düşmesini bekliyor

En yoğun işlemler ABD doları, petrol, ESG varlıkları ve hazine tahvilleri için için açığa alış, Çin ve AB hisse senetleri için açığa satış şeklinde gerçekleşti.

Yatırımcılar, Ağustos 2006’dan bu yana net olarak en düşük oranda teknoloji hissesine sahipken, enerjide ise üst üste 18 aydır artan oranda yatırım yapıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments