Ana SayfaEkonomiBitcoin ve S&P 500, Yükselen 'Golden Cross' Sinyaline Yaklaştı

Bitcoin ve S&P 500, Yükselen ‘Golden Cross’ Sinyaline Yaklaştı

Bitcoin (BTC) ve Wall Street’in karşılaştırmalı hisse senedi endeksi S&P 500, izlemesi kolay bir teknik yükseliş sinyali olan golden cross’u yakalamanın eşiğinde.

Menkul kıymet fiyatının 50 günlük basit hareketli ortalaması (SMA) 200 günlük SMA’nın üzerine çıktığında ve fiyat tablosunda bir kesişme oluşturduğunda golden cross oluşur. Hareketli ortalamalar geriye dönük göstergeler olduğundan, sinyal bize yalnızca piyasanın kısa vadeli kazançlarının uzun vadeli kazançlarını aştığını söyler. Yine de, grafik analistleri ve tüccarlar bunu uzun vadede daha yüksek fiyatların habercisi olarak görüyorlar.

Valkyrie’deki analistler kısa süre önce bir haber bülteninde, günlük bitcoin ve S&P 500 çizelgelerinde yaklaşan geçişe atıfta bulunarak, “Değişim rüzgarları, yakın gelecekte yükseliş eğilimi gösteren golden cross olasılığının artmasıyla esmeye başladı.”

TradingView grafik platformuna göre, Bitcoin muhtemelen önümüzdeki bir veya iki hafta içinde Eylül 2021’den bu yana ilk golden cross’unu görecek. Bu arada, S&P 500’ün ortalamaları Perşembe günü golden cross’u üretme yolunda görünüyor.

Bitcoin ve S&P 500’de golden cross’un eşzamanlı görünümü, trendi takip eden kripto tüccarlarını piyasaya yeni teklifler vermeye motive edebilir. Bitcoin, 2020’nin başından beri bir makro varlık olarak gelişti ve aşağı yukarı S&P 500 ile aynı çizgide hareket etme eğiliminde.

Ancak tacirler, bitcoin’in büyük rallileri genellikle bir golden cross ile başlasa da, tüm golden cross’ların büyük bir ralliye yol açmadığını unutmamalıdır.

Beyaz çizgi 200 günlük SMA’yı, diğeri ise 50 günlük SMA’yı temsil eder. Şubat 2012, Ekim 2015 ve Mayıs 2020’deki altın geçişler, üst bölmede görüldüğü gibi itibarlarını hak etti. Temmuz 2014, Temmuz 2015 ve Şubat 2020’de görülen geçişler, boğa tuzaklarıydı ((TradingView/CoinDesk))

TradingView’den alınan verilere göre, Bitcoin bugüne kadar sekiz golden cross gördü ve bunlardan üçü Şubat 2012, Ekim 2015 ve Mayıs 2020’de doğrulandı ve fiyatların %100 ile %350 arasında yükseldiği en az bir yıllık bir boğa piyasasının habercisi oldu. .

Öte yandan, Temmuz 2014, Temmuz 2015 ve Şubat 2020 altın haçları, kripto para birimi sonraki haftalarda/aylarda şiddetli bir şekilde ölüm haçına çarptığı için boğa tuzağıydı. Ölüm çaprazı, golden cross’un zıttıdır ve uzun vadeli trendde düşüş eğilimini temsil eder.

Kripto para birimi, Nisan 2019 ve Eylül 2021’deki altın geçişlerinin ardından kayda değer bir fiyat artışı gördü. Ancak bu kazançlar kısa sürdü.

Nisan ve Eylül 2019’da oluşan kalan iki golden crossover kararsızdı ve sonraki iki ayda fiyatlar keskin bir şekilde artarak daha sonra bir ölüm cross’a kaydı.

S&P 500’ün geçmiş verileri de benzer bir tablo çiziyor. Endeks 1930’dan bu yana 52 golden cross gördü. Dow Jones Market verilerinden alıntı yapan bir MarketWatch raporuna göre, o dönemde hisse senetleri ertesi yıl %71 oranında yükseldi.

Bu nedenle golden cross, bağımsız bir yükseliş göstergesi olarak güvenilmez görünüyor ve başta Federal Rezerv’in her geçen ay daha az şahin olan politikası olmak üzere diğer faktörlerle birlikte okunmalı.

Beklendiği gibi, merkez bankası Çarşamba günü 25 baz puanlık daha küçük bir faiz artırımına giderek gösterge borçlanma maliyetini %4,5 ile %4,75 arasındaki yeni aralığa yükseltti. Toplantı sonrası basın toplantısında Başkan Jerome Powell, “enflasyonun bir şekilde hafiflediğini” kabul ederken, sıkılaştırma kaynaklı ekonomik durgunluk riskini küçümseyerek riskli varlıklara neşe getiriyor.

ING analistlerine göre, Fed muhtemelen Mart ayında 25 baz puanlık bir artış daha yapacak ve ardından geçen yıl finansal piyasaları sarsan faiz artış döngüsünü durduracak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments