Ana SayfaEkonomiDünyaBatı Balkan liderlerinden yeşil enerji yatırım kararı

Batı Balkan liderlerinden yeşil enerji yatırım kararı

Belgrad’daki Norveç-Batı Balkanlar İş Forumu’na, ev sahibi Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in yanı sıra Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovacevski, Karadağ Başbakanı Dritan Abazovic, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Zoran Tegeltija ve Norveç Enerji Bakan Yardımcısı Andreas Eriksen katıldı.

Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Vucic, ülkesinin ayakta kalabilmesi için enerji alanında daha çok yatırım yapılacağını, enerji ile ilgili kısmın Norveç iş birliğinde gerçekleştirileceğini söyledi.

Rama, enerji alanında ortak hareket edilmesi gerektiğini söyleyerek “Bizler büyük ülke değiliz. Tek başımıza hareket edersek bazı şeyler çok daha masraflı olabilir. Bu bağlamda, bölgesel bir tutum sergilemeliyiz” diye konuştu.

Kalkınmaya ‘yeşil’ katkı

Kovacevski, Batı Balkan ülkelerinin yeşil enerji potansiyelini kullanabileceklerini belirterek bölgenin yeşil enerji üretim merkezi olarak kalkınabileceğini vurguladı.

Abazovic, başta Norveç olmak üzere İskandinav ülkelerinin enerji alanındaki tecrübelerinden faydalanmak istediklerine işaret ederek yeni enerji tesislerinin inşa edilmesinin hedeflenmesi gerektiğini dile getirdi.

Tegeltija, ülkesinin enerji açısından çok merkezi bir ülke olmadığını işaret ederek “Bosna Hersek’te tüketilenin üstünde elektrik enerjisi üretiliyor. Bosna Hersek’te elektriğin yüzde 60’ı termik santraller kanalıyla üretiliyor. Mevcut kapasitesinin modernize edilmesi adına tüm yatırımlara açığız” dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments