Ana SayfaEkonomiDünyaAvusturya enerji şirketlerinden ek vergi alacak

Avusturya enerji şirketlerinden ek vergi alacak

Başbakan Yardımcısı Werner Kogler ve Maliye Bakanı Magnus Brunner, enerji firmalarına yönelik yeni vergi düzenlemelerini öngören ‘Enerji Krizine Katkı’ yasa tasarısını basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.

Buna göre petrol ve doğalgaz şirketlerinin 2018-2021 arasında yaptıkları ortalama yıllık kâr dikkate alınarak enerji firmalarının belirtilen zaman zarfındaki yıllık gelir ortalamalarının yüzde 20’sinin üzerindeki kazançları vergiye tabi tutulacak.

Mecliste görüşüldükten sonra yürürlüğe girmesi beklenen düzenlemeye göre, enerji şirketlerinin fazla gelirlerine yaklaşık yüzde 40 oranında vergi uygulanacak.

2-4 milyar euro gelir elde edilmesi hedefleniyor

Hükumet bu yolla devlet kasasına yıllık 2-4 milyar euro girdi sağlanacağını, elde edilen gelirin enerji krizi nedeniyle sorun yaşayan hane ve iş yerlerine destek olarak kullanılacağını bildirdi.

2023’ün sonuna kadar uygulanması öngörülen düzenleme kapsamında elektrik üretici firmaların da kilovat başına kazançlarının üst sınırı olacağı belirtildi.

Ülkede enflasyonun tırmanışı sürüyor

Yaklaşık 8 ayı geride bırakan Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle enerji fiyatlarında yüzde 300’ün üzerinde artışın yaşandığı ülkede Avusturya İstatistik Kurumu, tırmanışını sürdüren enflasyonun yüzde 11’e yükseldiğini açıklamıştı.

Kurum, 1952’den buy ana ilk defa iki haneli rakamlara yükselen enflasyonun tırmanışını sürdüreceğini bildirmişti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments