Ana SayfaEkonomiDünyaAvrupa'da otomotivde yıllık yükseliş trendi sürdü

Avrupa’da otomotivde yıllık yükseliş trendi sürdü

Avrupa’da otomobil satışları, kötüleşen ekonomik koşulların alıcıları uzaklaştırmaya başladığına dair artan endişeler rağmen Ekim ayında arttı.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) Perşembe günü yaptığı açıklamada, yeni araba kayıtları Ekim ayında yüzde 14 artarak 910 bin 753 araca yükseldiğini kaydetti. Sektör, art arda 12 aylık düşüşün ardından Ağustos ayında yükselişe geçmişti.

Araba üreticileri, yetersiz tedarik edilen yarı iletkenleri ve diğer bileşenleri güvence altına alması ile pandemi dönemine göre nispeten daha iyi koşullarda üretim gerçekleştiriyor. Ancak bölgede artan enerji krizinin de maliyetleri olumsuz etkilemesi öngörülüyor.

LMC Automotive analistleri geçen hafta yayımladıkları bir raporda, otomotiv sektöründe gelecek yıl bir miktar iyileşme olacağı varsayılsa bile, sektörün pandemi öncesi normal işletme hacminin “çok altında kalacağı” kaydedildi.

Bölgede hakim olan çift haneli enflasyon, Avrupa’daki ülkeleri çetin bir kışa hazırlıyor. Bölgenin en büyük ekonomisi olan Almanya’nın daralması beklenirken, Fransa, İtalya ve İspanya ekonomisinin sınırlı büyüyebileceği tahmin ediliyor. Enflasyonun geçen ay 41 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı İngiltere’de otomobil satışları ise 1982’den bu yana en kötü performansını gerçekleştirdi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments