Ana SayfaEkonomiKripto ParaArthur Hayes, Dolar Sabitlemesini Sürdürmek İçin Borsalara Güvenecek Bitcoin Destekli NakaDollar'ı Önerdi

Arthur Hayes, Dolar Sabitlemesini Sürdürmek İçin Borsalara Güvenecek Bitcoin Destekli NakaDollar’ı Önerdi

BitMEX’in kurucu ortağı Arthur Hayes, teorik olarak son derece likit olacak, tacirler için çekici olacak ve yatırımcılar ve kripto borsaları tarafından kabul edilip kullanıldığında istikrar sağlayacak, bitcoin (BTC) ve bitcoin türevleri tarafından desteklenen bir stablecoin olan NakaDollar’ı (NUSD) önerdi.

Perşembe gününden itibaren tamamen teorik olan token, banka gibi herhangi bir merkezi varlığa dayanmayacak ve bunun yerine, borsada işlem gören ve yerleşen bir türev ürün olan ters bitcoin kalıcı takaslarını listeleyen üye kripto borsaları tarafından desteklenecek. temel varlık.

Hayes Perşembe günü, “Kriptoya sadık olan bizler, 1 trilyon dolar veya daha fazla NakaUSD’yi desteklemek için gereken araçlara ve kuruluşlara sahibiz.” “Bu çözüm tüccarlar ve borsalar tarafından benimsenirse, Bitcoin türevlerinin açık pozisyonlarında büyük bir büyümeye yol açar ve bu da derin likidite yaratır.

“Bu, hem spekülatörlere hem de hedger’lara yardımcı olacaktır. Sadece üye borsalarına değil, aynı zamanda DeFi kullanıcılarına ve düşük bir ücretle 7/24 hareket ettirilebilen bir USD jetonuna ihtiyaç duyan herkese fayda sağlayacak olumlu bir volan haline gelecektir,” diye ekledi Hayes.

1 $ değerinde bitcoin ile birlikte bitcoin fiyatına karşı kısa pozisyon veya bahis yapan kalıcı bir takas tutmak, NUSD’nin dolar değerinin sonuçta aynı kalacağı anlamına gelir – kayıplar ve kazançlar birbirini etkili bir şekilde iptal eder.

Hayes, tohum likiditesine yardımcı olmak ve sahiplerinin operasyonel konularda oy kullanmasına izin vermek için kendi yönetişim belirteci NAKA ile merkezi olmayan bir özerk kuruluş (DAO) kurmayı önerdi. Kalıcı takasın elde tutulmasından elde edilen fon, DAO’ya geri yönlendirilebilir.

Hayes, hem NAKA yönetişim belirteçlerinin hem de NUSD’nin Ethereum blok zincirinde yaşayan ERC-20 belirteçleri olacağını ekledi.

Sabit paralara yönelik sürekli artan talep

Hayes’in önerisi, ABD doları veya euro gibi geleneksel para birimlerine bağlı olmayan stablecoin’lere yönelik artan talebe yanıt olarak geldi.

Merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarının yükselişiyle birlikte, geleneksel para birimleriyle aynı düzenleyici incelemeye tabi olmayan stablecoin’lere ihtiyaç var.

Stablecoin’ler, bugün kullanıcılara sunulan ticaret, borç verme ve neredeyse tüm kripto tabanlı hizmetlerde milyarlarca doları kolaylaştıran kripto pazarlarının son derece önemli bir özelliğidir.

Tether (USDT) ve USD Coin (USDC), her biri dolara sabitlenmiş jetonlarının spot para birimleri, ticari senetler veya tahviller şeklinde eşdeğer bir rezervle desteklendiğini belirten merkezi sabit para piyasası manzarasına hakimdir.

Daha sonra, frax (FRAX), djed (DJED) ve ABD dolarına sabitlemek için kilitli token sepetlerine güvenecek olan crvUSD gibi merkezi olmayan algoritmik para birimleri var.

Ancak Terra’nın UST jetonlarının geçen Mayıs ayında sona ermesinden sonra endişeler devam ediyor. O sırada piyasa dinamiklerindeki bir değişiklik, Terra’nın LUNA fiyatlarının çok hızlı bir şekilde kırılmasına neden oldu ve UST çıpasını kaybedip birkaç sente düştüğü için bir haftadan kısa sürede %99,7 düştü.

Bunun nedeni, UST gibi algoritmik stablecoin’lerin çalışma şekliydi. Bir UST, herhangi bir zamanda tam olarak 1 $ değerinde LUNA için itfa edilebilir veya basılabilir. Teorik olarak, her iki token için talep yaratırken UST’nin değerini korumasına yardımcı oldu.

Tüccarlar, sabiti korumak için sürekli olarak LUNA ve UST’yi alıp satabilir ve bunu yaparak kâr edebilir, bu da onları UST’nin sabitini korumaya teşvik eder. Ancak bu deney nihayetinde bir başarısızlık olsa da, kripto umutlularını kripto tabanlı bir stablecoin’in yeni yinelemelerini denemekten alıkoymadı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments