Ana SayfaEkonomiDünyaAltına zayıf dolar desteği

Altına zayıf dolar desteği

Altın Bloomberg dolar endeksinin düşmesiyle Asya piyasalarında yükseldi. Bu, Perşembe günü Fed yetkililerinin faiz oranların ilişkin şahin yorumları üzerine spot altının yüzde 0,8 gerilemesinin ardından geldi.

Fed, bu yıl aşırı enflasyonu soğutmak için büyük faiz artışları gerçekleştirmiş ve bunun sonucu olarak tahvil getirileri ve doların yükselmesiyle Mart ayında zirvesini gören altının bu seviyeden yüzde 16 gerilmesine neden olmuştu.

Enflasyonda yavaşlama henüz gözlenmeye başlarken ABD perakende satışlarının sekiz ayın en hızlı artışını kaydetmesiyle Fed yetkilileri daha ileri gitme gereğini vurguladı. Fed St. Louis Başkanı James Bullard, politika faizini en az yüzde 5-5,25 aralığına yükseltmeleri gerektiğini söyledi.

Ila Commodities India Strateji Başkanı Harish Galipelli, “Şahin yorumlar halihazırda fiyatlanmış olabilir. Altın muhtemelen 1720-1820 dolar aralığında konsolide olacak, orta ve uzun vadede ise yukarı yönlü bir görünümü koruyor ve 2 bin dolara ulaşabilecek yukarı yönlü potansiyele sahip” ifadelerini kullandı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments