Ana SayfaEkonomiDünyaAltına ABD freni

Altına ABD freni

Altın, ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya ile Batı arasındaki jeopolitik gerilimde ciddi bir yükseliş riskini sınırladığı görülmesi sonrası doların güçlenmesine tepki olarak düştü.

Değerli metal, bir önceki seansta NATO üyesi Polonya’nın Ukrayna sınırı yakınlarında iki kişinin ölümüne neden olan patlamaya Rus yapımı bir roketin neden olma ihtimalini gündeme getirmesiyle yükselmişti.

ABD Başkanı Biden’ın Çarşamba günü roketin Rusya’dan ateşlenmiş olma ihtimalinin düşük olduğunu söylemesinin ardından dolar yükseldi. Dolar üzerinden fiyatlandırılan ve faiz getirisi olmayan altın geleneksel olarak dolar ve faizlerle negatif korelasyona sahip.

Altın, yıl boyunca fiyatların Mart zirvesinden yaklaşık yüzde 14 düşmesine yol açan agresif Fed parasal sıkılaştırması nedeniyle baskı altında kaldı. Yatırımcılar değerli metale destek sağlaması muhtemel daha küçük faiz artışlarına doğru bir dönüş için işaretler arıyor.

Bu hafta açıklanan veriler, ABD’de üretici fiyat endeksinin Ekim ayında bir önceki yıla göre yüzde 8 yükselerek 2021 ortasından bu yana en düşük artışı kaydettiğini gösterdi. Bu veri, Fed’in agresif sıkılaşmasını yavaşlatmaya başlayabileceğine dair umutları güçlendirdi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments