Ana SayfaEkonomiPiyasalarABD'de konut piyasası alarm mı veriyor?

ABD’de konut piyasası alarm mı veriyor?

IABD’de konut fiyatları rekor düzeye çıkmasının akabinde 9 aydır düşüş yaşıyor.

Şubat 2022’de yıllık %19,3 oranında rekor artış yaşayan konut fiyat endeksi, Haziran’da %16,2’ye Ekim’de ise tek haneye geriledi. Bugün açıklanan Kasım ayı oranı %8,2 oldu.

Konut fiyatları neden yükseldi?

Pandemiyle birlikte insanların hayat tercihlerinde değişikliğe gitmesi ve buna bağlı talebin artması, dünyada konut fiyatlarını yükseltti. ABD’de de konut fiyatlarındaki yıllık artış oranı pandemiyle birlikte çift haneye çıktı.

2021’e emtia fiyatlarında yaşanan yükseliş konut dalında maliyetlerin artmasına neden oldu. 2022’de emtia kümesindeki yükseliş sürerken global enflasyonun artması da fiyatların suratını yükseltti.

Konut fiyatları son 9 aydır neden düşüyor?

ABD’de konut fiyatlarını yükselten gelişmeler enflasyonu da yükseltti. Ülkede 40 yılın en yüksek düzeyine çıkan enflasyon hanehalkı gelirinde de kayıp yarattı. Bu süreçte ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırmasıyla mortgage faizleri 20 yılın tepesine çıktı. Azalan gelir ve artan faiz oranları dala olan talebi düşürdü.

Bugün açıklanan haftalık bilgilere nazaran mortgage kredi başvuruları %9 azaldı. Evvelki hafta %7 oranında artan müracaatlar gerileyen faiz oranına karşın istenen performansı gösteremedi.

Kredi faizlerinde son durum

ABD’de mortgage kredi faizleri Kasım ayında %7,14 ile 21 yılın en yüksek düzeyini gördü. Bu tarihten itibaren gerileyen faizler son haftada %6,19’a gerileyerek 14 Eylül haftasının akabinde en düşük düzeye indi.

Uzmanlar kredi faizlerinin gerilemeye devam etmesini beklerken bahar devriyle birlikte konut piyasasında bir canlanma olabileceği görüşündeler. Lakin 2022’deki oranlara nazaran düşüşün bu yıl içinde de devam edebileceği öngörülüyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments