Ana SayfaEkonomiDünya700 bin kamu emekçisinin artırım talebi Bakanlık yolunda

700 bin kamu emekçisinin artırım talebi Bakanlık yolunda

Başta karayolları, demiryolları, vilayet özel yönetimleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri olmak üzere bakanlıklar, üniversiteler, hastanelerin de ortalarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla emekçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Kontratları Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor.

Sözleşmeye dair talepleri oluşturmak için bünyesinde Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Yol-İş Genel Lideri Ramazan Ağar başkanlığında Kamu Uyum Heyeti oluşturan ve üç kere toplanan Türk-İş, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına sunulacak ortak bir taslak metin için de Hak-İş ile görüşmelerini sürdürüyor.

Türk-İş bünyesindeki Kamu Uyum Konseyi, kamu emekçilerinin fiyatlarına 2023-2025 devrinde yapılacak artırımın belirleneceği Kamu Toplu İş Mukaveleleri Çerçeve Protokolü’ne ait talepleri sonuçlandırmak için yarın bir kere daha toplanacak.

Bu toplantının akabinde son hali verilecek olan kamu personelinin artırım talebini içeren metin, hafta başı prestijiyle Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına sunulacak.

“Uzlaşıyla imzalanmasını istiyoruz”

Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ağar yaptığı açıklamada, 2021’de imzaladıkları protokol kapsamındaki mukavelelerin bir kısmının müddetinin Ocak ayında sona erdiğini, geri kalanının ise Mart ayında biteceğini söyledi.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına sunacakları taleplerin büyük bir kısmını belirlediklerini, kalanları da en kısa müddette tamamlayacaklarını belirten Ağar, şunları kaydetti:

“Bakanlığa sunacağımız ortak metne son formunu vermek için Hak-İş ile de temas halindeyiz. Bu kapsamda iki sefer bir ortaya geldik. Yararlı ve verimli bir süreç oldu. Bu hafta bitmeden mali ve toplumsal hakları içeren taleplerimizi netleştireceğiz. Akabinde metni, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığına sunacağız. Kontratların bir kısmının müddetinin de dolduğu göz önünde bulundurularak, muahedenin bir an önce uzlaşıyla imzalanmasını istiyoruz.”

Memurların mukavelesini de yakından ilgilendiriyor

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak artırım oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Periyot Toplu Kontrat görüşmeleri, 1 Ağustos prestijiyle başlayacak.

Bu doğrultuda, kamu çalışanlarını ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Kontratları Çerçeve Protokolü, memurların toplu kontratı başta olmak üzere özel dalda imzalanacak toplu iş kontratlarının çerçevelerininin belirlemesi açısından da kıymet taşıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments