Ana SayfaEkonomiDünya2023'de para nereye park edecek?

2023’de para nereye park edecek?

 • 01

  GIC Pte.

  Yönettiği fon büyüklüğü: 690 milyar dolar

  Singapur devlet varlık fonu GIC Pte. Yatırım Yöneticisi Jeffrey Jaensubhakij, piyasaları ve emtialara yapılan yetersiz yatırım nedeniyle fiyat baskılarının artmaya devam edeceğini söyledi.

  Jaensubhakij “Nakit rezervi, fırsatlar ortaya çıktıkça hızlı bir şekilde harekete geçme beceriniz olduğu anlamına gelir. Varlıkları, tahviller ve hisse senetleri gibi varlık sınıflarından, gayrimenkul gibi şeylere taşımaya çalışmak bizim için önemliydi. Daha uzun vadede, altyapı projeleri ve emtialar bir koruma görevi görebilir. Aynı zamanda yaz aylarında turistler ve iş seyahatinde olanlar için otel olarak kullanılabilecek öğrenci konaklama yerleri ile Japonya ve Avustralya gibi önemli pazarlarda telekom altyapısı ve emlak, önemli yatırım fikirleri arasında yer alıyor” dedi.

  GIC CEO’su Lim Chow Kiat, pandemi sırasında gerçekleştirilen ikincil özel hisse fonu satın alımlarının kazançlı olduğunu ve firmanın bu tür anlaşmalardan daha fazlasını yapma iştahını kabarttığını söyledi.

 • 02

  AustralianSuper

  Yönettiği fon büyüklüğü: 184 milyar dolar

  AustralianSuper Pty Ltd. Yatırım Yöneticisi Mark Delaney, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Pozisyonlarımızı nakit ve son zamanlarda sabit getirili varlıklar üzerine oluşturduk. Önümüzdeki 12 ay boyunca, fonun varlık dağılımını önemli ölçüde değiştirmesi pek olası değil ve özel piyasalarla ilgili endişeleri devam ediyor. En temkinli olduğumuz şey, değerlerin henüz ayarlanmadığı varlık sınıfları” dedi.

 • 03

  Fidelity International

  Yönettiği fon büyüklüğü: 613,3 milyar dolar

  Fidelity International CEO’su Anne Richards, “Çin de dahil olmak üzere Asya, dünyanın diğer bölgelerinden daha hızlı bir şekilde toparlayabilir” dedi.

  Richards, Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu’ndaki bir panelde “Asya’daki dinamikler ile ABD ve Avrupa’daki dinamikler oldukça farklı. 2023 için hem pazar açısından hem de akış açısından bir bölge olarak Asya konusunda daha olumluyuz” dedi.

  Richards, Asya ve Çin için henüz harekete geçmese bile artan bir ilgi gördüğünü söyledi.

  Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin son zamanlarda Kovid önlemlerini gevşetmesinin ve emlak sektörüne yönelik politika desteğinin, yatırımcıların Şi Jinping’in dikkatini yeniden ekonomik büyümeye odakladığını düşünmelerine neden olduğunu belirten Richards, “Çin’in kademeli dışa açılma konusunda çok fazla iyimserlik var” diye ekledi.

 • 04

  Ontario Teachers Pension Plan

  Yönettiği fon büyüklüğü: 183 milyar dolar

  CEO Jo Taylor, ana hedefin nadir toprak mineralleri ve metaller olduğu madencilik varlıklarını değerlendiriyor.

  Taylor “Nadir metallere dikkatle bakıyoruz. Çünkü kıtlar. Bir tür işlem gören endeks yerine emtiaya sahip olabilirsiniz, bu büyük bir pazar değil” dedi.

 • 05

  China Asset Management

  Yönettiği fon büyüklüğü: 253 milyar dolar

  Pekin merkezli China Asset Management’ta küresel sermaye yatırımlarından sorumlu Yatırım Yöneticisi Richard Pan’a göre, bu yılki sert düşüşlere rağmen Çin’in A-hisse senedi piyasası ABD, Avrupa veya Hong Kong hisse senedi piyasalarından daha iyi bir seçenek olmaya devam ediyor.

  Pan, ABD’nin resesyona doğru ilerlemeye devam ederken Fed’in enflasyonu düşürmek için hâlâ faiz oranlarını artırması gerektiğini söyledi.

  Pan, “Çin, hâlâ gevşeme döngüsünde olunan nadir bir yer ve bol miktarda likidite sağlandı. Yuan, güçlenen dolar karşısında değer kaybetmesine rağmen döviz sepeti karşısında da sabit kaldı. China Asset Management, önümüzdeki on yıldaki büyük talep nedeniyle hem yeni enerji hem de fosil yakıtlarda fırsatlar görüyor, sağlık ve tıbbi ekipman hisselerini beğeniyor. Şirket ayrıca, tüketim er ya da geç normalleşeceğinden, özellikle ekonomik büyüme yavaşlarken bile satışları tırmanan lüks alışveriş merkezleri gibi üst düzey oyuncular için tüketici hisselerini destekliyor” dedi.

  Pan “Pandemi yüzyılda bir görülen nadir bir durum ve normal görülmemeli. İnsanlar Çin ekonomisi hakkında aşırı derecede kötümser olmamalı” diye konuştu.

 • 06

  Partners Group

  Yönettiği fon büyüklüğü: 131 milyar dolar

  Partners Group Holding AG Yönetim Kurulu Başkanı Steffen Meister, son yıllarda insanların ve işletmelerin zor bir dönemden geçtiğini, ancak iş açısından bakıldığında, şu anda anlaşmalar yapmak için iyi bir zaman olduğunu söyledi.

  Meister liderliğinde Partners Group, yeniden finansmanı 2025’e kadar erteledi ve kur risklerinin çoğunu hedge etti.

  Meister, “İngiltere’de sterlin ve altın fiyatlarında yaşanan son oynaklık diğer fırsatların artmasına yardımcı olacaktır. Bu, konut sektörünün öne çıkmasına yol açabilir. Diğer yatırım fikirleri arasında lojistik, soğuk hava deposu ve ilaç deposu yer alıyor” dedi.

 • 07

  Temasek Holdings

  Yönettiği fon büyüklüğü: 295 milyar dolar

  Temasek International Yatırım Yöneticisi Rohit Sipahimalani, sürdürülebilir yaşam, artan tüketim, daha uzun ömür ve sağlık gibi yatırım temalarına değindi.

  Öte yandan Temasek yatırımların hızını yavaşlatıyor. Odak noktalarından biri, portföyündeki şirketlerin yaklaşan resesyondan kurtulmasına ve bunu önümüzdeki yıl içinde genişletmek ve ‘konumlarını güçlendirmek’ için kullanmasına yardımcı olmak olduğunu söyleyen yatırım devi yeni anlaşmalar için daha seçici olacak.

  Sipahimalani, “Tedbirliyiz çünkü değerlemelerin önümüzdeki 12 ay boyunca beklediğimiz olumsuzluğu tam olarak yansıttığını düşünmüyoruz” dedi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments