Ana SayfaEkonomiKripto Para2023 İddiası: İşte Kripto Paralarda Sıradaki 10 Büyük Gelişme!

2023 İddiası: İşte Kripto Paralarda Sıradaki 10 Büyük Gelişme!

Kripto piyasası, yıllar boyunca mutlaka heyecandan hissesine düşeni aldı. Uzmanlar 2023 için 10 gelecek trendi ve öngörüsünü açıkladı.

Yeni yılda kripto için yeni trendler, yeni öngörüler

Kriptokoin.com olarak uzmanların kripto piyasası için 2023 iddialarını sizin için derledik. İşte 10 iddia şu halde:

  1. Makro iktisat istikrara kavuşacak ve Merkez Bankası faiz artırımlarını yavaşlatacak. Kripto da daha istikrarlı olacak.
  2. Kripto para ünitesi, düzenleyiciler tarafından izlenmeye devam edecek ve daha uyumlu bir kademeye geçecektir. Kripto şirketleri düzgün hükümet bağlantılarına sahip olmaya devam etmelidir.
  3. NFT likidite araçları, NFT pazarını dengeleyecek ve kullanıcılar ve yatırımcılar için daha âlâ bir Web3 altyapısı oluşturacaktır. Soul Bound Token (SBT) kullanım durumları da artacak ve öbür bir pazar itici gücü olacak.
  4. Merkezi Olmayan Borsalar (DEX’ler) kullanımı 2023’te katlanarak büyüyecek.
  5. Merkezi Olmayan Toplumsal (DeSoc), AAA düzeyindeki blockchain oyunlarının yardımıyla paha akış halini değiştirecek.
  6. Metaverse, DeFi yapısına ve çerçevesine sahip olacak ve örneğin borsaların üzerinde daha az kısıtlamayla ve inovasyon namına işletilmesine müsaade verecek.
  7. ZK serisi halka açık zincirlerin yatırımı ve yutturmacası yeni sıcak nokta olabilir. Yılın birinci yarısında örneğin Starknet, Zk-sync, Scroll, Polygon ZKEVM ZK L2’yi görebilirdik.
  8. Yapay zeka (AI), Web3’te yeni büyümeyi ateşledi. ChatGPT’nin popülaritesi 2022’nin 4. çeyreğinde bizi şaşırttı ve 2023’te de devam edecek. Bunların uygulama seviyesinde uygulandığını görüyorum. Niteliksel bir sıçrama elde etmek için Web3/blockchain’in AI ile üretkenlik meselelerini çözdüğünü de görebiliriz.
  9. Güvenlik meseleleri daha fazla dikkat çekecek ve büyük ölçekli zincir üstü bilgi izleme uygulamaları devreye alınacak. Zincir üstü bilgiler sadece Web3 güvenlik yönetişimi için takviye sağlamakla kalmaz, tıpkı vakitte zincir üstü faaliyetlerin derinlemesine bir tahlilini yaparak Web3 kullanıcı davranışı, ortaya çıkan trendler ve yatırım fırsatları üzere değerli bilgileri ortaya çıkarır.
  10. CeFi + DeFi’nin yükselişi kripto pazarını yine şekillendiriyor. İleriye dönük finansal kurumlar, CeFi ile DeFi’yi birleştirmeye dikkat etmeye ve kendilerini adamaya devam edecek. Ayrıyeten, gerçek iş dünyasını destekleyebilecek daha fazla iş modelini keşfetmek için kurumsal seviyede risk idaresi yeteneklerini kod zorlamalı şeffaflıkla birleştirecekler. Süratli büyüme ve nispeten olgun DeFi hizmetleri geliştirilecek ve büyük kurumlar tarafından tercih edilme mümkünlüğü daha yüksek olacaktır.

Geçtiğimiz sene piyasada akılda kalan olaylar

Luna çöküşü

UST çöktüğünde 84 milyon dolar, 40 milyar dolarlık bir finans imparatorluğunu kaldırdı. Çöküş, UST’nin de-pegging yapması ve piyasanın çok paniğinin büyük bir geri çekilmeye neden olmasıyla başladı. Dünyanın en büyük halka açık zincirlerinden biri olan Terra’nın çöküşü onunla birlikte düştü ve yalnızca iki gün sürdü.

“LUNA başarısız olursa, bu kripto para ünitesinin başarısızlığı olacaktır.” O devirde ana akım medyada gördüğümüz manşet buydu. 1997’deki Asya Mali Krizi ve 2007’deki Lehman Brothers’a benzeri düşüş süreci birçok finans insanı için tanıdıktır.

Ethereum, madencilik periyodunun sonu Mainnet ve Beacon Chain birleşmesini muvaffakiyetle tamamladı

Sekiz yıllık bir bekleyişin akabinde, 15 Eylül saat 14:43’te, ana ağ ve beacon zincirleri başarılı bir biçimde birleştiğinde, Ethereum, Ethereum Proof of Work’ün (PoW) sona erdiğinin ve Proof of Stake’e (PoS) tam geçişin sinyalini verdi.” Merge”, Ethereum ekosistemi için çok değerli bir dönüm noktasıdır. Ethereum’un vizyonu devam ediyor ve 5 Kasım’da yayınlanan planlarına nazaran ulaşılması gereken daha fazla dönüm noktası var.

Ukrayna’da Kripto Para Bağışı

Şubat ayının sonunda Rusya-Ukrayna savaşı başladı. Bu olay, direkt kripto para ünitesi ile ilgili değildi, lakin global makro ortama daha fazla belirsizlik getirdi. Fakat, Ukrayna kripto para ünitesi bağışlarını tanıtıp bağış adresini yayınladıktan sonra işler değişti. Rus işgalinin başlangıcından bu yana, Ukrayna hükümeti ve orduyu destekleyen bir STK, toplam 63,8 milyon dolar olan 120.000’den fazla kripto bağışı aldı.

Bu birebir vakitte 200.000 doların üzerinde bedele sahip bir CryptoPunk NFT ve Polkadot’un yaratıcısı Gavin Wood’dan 5.8 milyon dolarlık bir armağan içeriyor. Birçoğu bunun nasıl yürütüldüğünü, airdrop planını ve NFT satışını sorguladı. Lakin bağışlar için en kıymetli kripto para ünitesi kullanım durumlarından birine şahit oldum.

NFT yazı

Yuga Labs mükemmel bir yıl geçirdi. Mart ayında, Bored Ape Yacht Club’ın (BAYC) sahipleri, sahip oldukları her NFT için ApeCoins tokenlerinin airdropunu aldı. Bir BAYC tarafından alınan airdrop, başlangıçta yaklaşık 140.000 $ kıymetindeydi. Birtakım ‘yaratıcı’ üyeler, BAYC’yi ödünç alma yahut bölme havuzundan çıkardı, airdrop’u aldı ve iade etti ve bir günde 1,1 milyon dolar kazandı.

Yaz boyunca NFT ile ilgili birçok aktiflik ortaya çıktı. Bu tıpkı vakitte web3 alanına giren büyük markalara yönelik bir dizi ünlü dayanağını de başlattı. Bunlar şahane yaz anlarıdır; hepimiz onları hatırlıyoruz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments